| Anca_3311 a întrebat:

azi era un cer asa senin si o caldura insuportabila...cand deodata a inceput sa tune si sa fulgere, insa pe cer nu era nici macar un norisor.interesant nu? dupa aceea a inceput sa ploua iar stropii de ploaie erau foarte calzi si sarati! ce fel de fenomen mai e si asta?

Răspuns Câştigător
| cluster a răspuns:

Norisorul sigur era, dar mai ales daca urmareai de la geam/balcon, era in afara campului vizual. Fulgere, tunete, ploaie garantat nu vei avea fara nor. Pentru stropii de ploaie sarati nu stiu exact explicatia dar, atunci cand se formeaza, picaturile de ploaie sunt foarte sarate (chestie legata de nucleele de condensare etc mi-e lene sa scriu). Cum de au ramas sarate pana jos, n-am nici cea mai vaga idee si nu stiu nici daca asa e in general sau a fost un caz particular

8 răspunsuri:
| katy2010 a răspuns:

Pai maine e sf iliehee hee tuna si fulgeratongue big grin

| Xonia a răspuns:

Din ce oras esti?
Cum a zis si brosu. daca esti la malul marii se mai intampla sa ploua dintr-o data, furtuni iar dupa soare, stropi sarati.etc

Răspuns utilizator avertizat
| koool a răspuns:

Asa e vara, e normal sa picure oleaca.

| brosu a răspuns:

Păi depinde in ce oraş erai, dacă ai fost la malul mării uneori stropii pot fi şi săraţi.
De tunat şi plouat nu a fost chiar din senin, era un nor cumulonimbus care are o dezvoltare verticală foarte mare şi datorită curenţilor de altitudine a parut că plouă din senin, ploaia fiind purtată mai departe de nor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
E o ploaie de vara! day dreaming
Mie-mi plac mult!hee hee
Din totdeauna mi-a placut ploaia.
Mai ales cand era cu tunete si fulgere.
Dar cu o conditie: sa fiu in casa si sa o urmaresc de pe geam cu o cana de ceai in fata.laughing

O zi buna! :*

| maria ;x a răspuns:

Buna, nu stiu...chiar nu stiu, si eu pe la 16. 10 dormeam si aveam geamul deschis si a tunat att de tare ca m-am speriat ff rau si am inceput sa plang pentru ca dormeam...straight face a fost foarte nasol, p urma mi a fost rau
S. a schimbat foarte mult clima si tot ce ne inconjuara.

| Eduard_7903 a răspuns:

Ce tampenie.credeam ca sugi P(((UL)))aa.