| Papadopolina a întrebat:

Ca sa iei premiul I intr-a 5-a, ce medie generala iti trebuie? In sem1 mediile mele sunt numai de 9 si 10!

Răspuns Câştigător
| Kissurose a răspuns:

Ca sa ai premiul I trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii:
1. 9.50-10 Premiul I
2. 9.00-9.50 Premiul II
3. 8.50-9.00 Premiul III
4. 8.00-8.50 Mentiune
Eu de exemplu mi-am calculat media si am vazut ca imi iese ori 9.89 ori 9.92 deci ar insemna premiul I.

26 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Salut. În primul rând felicitări.
În al doilea rând, aici contează mediile celorlalți. Iei premiul I daca ai cea mai mare medie din clasă, fie că este 10, fie că este mai mică. Premiul II ia a doua medie din clasă, premiul III ia a treia medie, și tot așa până la a treia mențiune. După aceea toți iau mențiune până la media 9 sau 8. 50 sau 8 (asta depinde de cât de mici sunt mediile, dirigintele impune o limită) Sub această limită, nimic.
Baftă

| Minks a răspuns:

Sa ai cea mai mare medie din clasa, nu e o medie anume.

| noktambul a răspuns:

Dupa felul in care ti-ai redactat intrebarea, ma indoiesc ca notele tale sunt luate pe merit!

| robygabitzu1997 a răspuns:

In clasa a-5-a(in care am fost acum 2 ani, acum sunt pe a-7-a), ca sa iei premiul I iti trebuie o medie generala mai mare de 9, 50.
Funda?:d

| DanuTzCarbon a răspuns:

De la 9, 70 in sus la 9, 50 premiul 2 pana la 9, 30 premiul 3 is pana la 9 iar restul metinune parca

| minnieee a răspuns:

Nu trebuie sa ai o anumita medie.Trebuie sa o ai pe cea mai mare.Succes.

| purpleice a răspuns:

Pai pentru a lua premiul 1, trebuie sa ai in primul rand peste 9, 50(daca ai mai putin nu poti sa iei) si in al doilea rand sa fie cea mai mare medie din clasa, adica de exemplu eu anul trecut am avut media finala 9, 73 si am luat mentiune pentru ca au fost alti cu medii mai mari ca a mea, deci depinde.

| Miralfn a răspuns:

Nu e o medie fixa, depinde de media colegilor. cine are media cea mai mare castiga premiul I.

| DizzYuzzY a răspuns:

Pai iti trebuie minim 9. 50 ca sa iei premiul 1winking

| just4you a răspuns:

Pai pentru premiul I:9. 50-10 pentru premiul II:9-9. 50 pentru premiul III 8. 50-9 si pentru mentiune 8-8. 50

| Iony_5207 a răspuns:

Eu in clasa aV-a am luat premiul I cu media 9, 85! Dar din cate stiu eu, ca sa iei premiul I trebuie sa ai media generala intre 9, 50-10!

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Nu trebiue neaparat sa ai o medie
trebuie sa ai cea mai mare medie din clasa
ca sa iei premiu I
funda?:X

| lady_9246 a răspuns:

Ca sa poti lua premiul I trebuie sa ai cea mai mare medie generala din clasa :*

| ColorfullKiiid a răspuns:

Pai nu exista un barem pentru medii, respectiv pentru premii. Depinde de mediilor celorlalti colegi de clasa, adica cel care va avea media cea mai mare, va lua premiul 1, a doua media cea mai mare va lua premiul 2 si tot asa. A, si inca ceva. Media generala dupa care iei premiul consta in adunarea mediei generale de pe primul semestru cu media generala de pe al doilea semestru, impartit la doi.Deci, pana vei afla ce premiu iei, mai este timp.:X

| Sabrine a răspuns:

Iti trebuie sa ai media peste 9, 50! :*

| Birlan_Alexandra_Elena_1996 a răspuns (pentru Sabrine):

Si trebuie sa ai peste 9.50 dar sa ai cea mai mare medie? De exemplu eu am avut pe semestrul 1 media 9.92 si cineva 10. Ce premiu o sa iau?

| hayley a răspuns:

Felicitari pentru note! Ca sa iei premiul I trebuie sa ai cea mai mare medie generala din clasa. Si succes in continuare. >big grin

| Roxiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Depinde dar de obicei iti trebuie peste 9, 50 -10
Pt. premiul II iti trebuie 9-9, 50
Pt. premiul III iti trebuie 8 - 8, 50 ...deobicei asa e

| Walker a răspuns:

9:80-10=premiu de excelenta
9:50-9:79-premiul I
9:25-9:49=premiul al II-lea
9:00-9:24=premiul al III-lea

numai bine,

| LarisaVlad2006 a răspuns (pentru Walker):

De exemplu am media 9, 97 și sunt alții doi colegi cu media 10! Ce premiu voi lua?

| Walker a răspuns (pentru LarisaVlad2006):

Salut! Au trecut ceva ani de când am răspuns. Așa era atunci la mine..acum sunt in anul 3 la facultate. Probabil premiile se vor oferi in ordine, în funcție de cea mai mare notă..sau poate aveți și voi un interval după care se premiază. Ai întrebat vreun coleg mai mare din școală?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine in a-5-a pe primul semestru am luat 7. 84

| SVD a răspuns:

Nu trebuie sa fie o anumita nota, trebuie doar sa ai cea mai mare medie din clasa.De exemplu intr-o clasa proasta in care toti au medii de 5 si 6, daca ai media mai mare ca a lor 6, 50 sau 7, ma rog, poti sa iei premiul 1.

| Pleeex a răspuns:

Buna! eu sunt a 6 a depinde cat emedii de 9 ai noirmal ca sa iei premiul I it trebuie media anuala(pe tot anul)9, 90 si ceva sau chiar 10 bine depinde si de ceilalti de al tine din clsbig grinfundabig grinlaughing

| claudizzz a răspuns:

Mai, acum depinde la ce liceu esti, mediile nu sunt ceva batut in cuie, ele sunt mai mici sau mai mare depinde de liceu si promotie.Cand eram eu in clasa a 5 a am avut media generala 9. 32 si am luat premiul 3 pentru premiul intai trebuia sa am 9. 70 sau ceva in genu asta. Sper sa-ti fie de folos!

| cristy007 a răspuns:

Lol m-am uitat pe toate raspunsurile si nici unul nu este 100% corect.sunt intr-a noua si am media generala 9.94 iar raspunsul corect este :pentru a lua premiul intai trebuie sa ai media generala intre 9.50-10 si nu cea mai mare din clasa app media se face astfel aduni mediile la toate materiile si le imparti la cate sunt adica media aritmetica