| simiii08 a întrebat:

Care este diferenta intre facultate de informatica(UBB), facultate de automatica si calculatoare(UT) si facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei toate din Cluj? Ce se studiaza in cadrul lor si ce poti deveni dupa terminarea ei? Pe mine ma intereseaza in special informatica, dar nu doresc sa fac o facultate degeaba si sa ajung somer.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La informatica faci programare
la automatica si calculatoare faci si partea de hardware si parte de sisteme automata/robotica
la electronica si telecomunicatii faci chestii, dupa cum ii spune si numele, electronica (tot ce tine de circuite...) si telecomunicatii (tot ce tine de telefonia mobile spre exemplu)