| R0011 a întrebat:

BUna! Care este rolul virgulei din versul "Si urla-n cor: Tu, fulgere, s-aprinzi!"

Răspuns Câştigător
| annyannya a răspuns:

Pentru ca fulgere este in cazul vocativ =>> Separa un substantiv in cazul vocativ de restul frazei happy

Sper ca te-am ajutat! >:d< :*

4 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Prima virgulă e folosită pentru a arăta că se adresează cuiva
A doua virgulă = trecera la o nouă idee
Vezi şi:http://ro.wikipedia.org/wiki/Virgula_%C3%AEn_limba_rom%C3%A2n%C4%83

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Leaga doua cuvinte pentru o pronuntie mai rapida.

| rüya a răspuns:

Virgula, semn de punctuatie, marcheaza izolarea unui substantiv in vocativ de restul propozitiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca "fulgere" e apozitie aici. Si de regula, apozitia este izolata grafic de restul propozitiei prin virgula. Ne spui raspunsul corect?