| Nskei a întrebat:

Bună!

Ce ar trebui să învăț pentru a lua bacalaureatul la română? Ce opere sunt și care este materia pentru subiectul I și II?

Am terminat liceul acum mulți ani și am ales să nu dau bacul (ceea ce a fost o mare greșeala...)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata TOATA materia din clasa a XII-a fiindca nimeni nu stie ce subiecte se vor da la BAC, deoarece subictele nu s-au facut inca si comisia care le face are obligatia sa le tina secrete pana in ziua examenului.

| Nskei explică (pentru Violleta2022):

Exact asta e întrebarea... Care e acea "TOATĂ" materie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nskei):

Toata materia de la limba romana care s-a invatat in clasa a XII-a!
Doar despre limba romana se vorbea, nu?

| Nskei explică (pentru Violleta2022):

Exact! După atâția ani eu numai știu care este acea materie, care sunt operele, ce trebuie învățat la gramatică, etc. Mi-ai răspuns nimic în multe cuvinte...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nskei):

Iei o carte de limba romana de-a 12-a si inveti TOT ce este acolo, lectie cu lectie, opera cu opera, asta inseamna sa inveti toata materia, fiindca nimeni nu stie ce iti va pica anul viitor la BAC, subiectele fiind secrete pana in ziua examenului. vad ca sunt ciudati care-si dau cu parerea pe aici, scriindu-ti despre anumite opere, dar eu nu m-as increde in sfaturile lor, pentru ca nu sunt in comisia care va face subiectele la bac, deci nu au habar ce vorbesc iar cu sfaturile lor s-ar putea sa pici examenul.

| LisaJulie a răspuns:

Romane ca Ultima Noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Enigma Otiliei, Mara, Ion, Morometii volumul 1 si volumul 2, Patul lui Procust, Baltagul, nuvele ca Moara cu Noroc si Alexandru Lapusneau, comedii ca O scrisoare pierduta si poezii, Luceafarul, Floare albastra, Testament, Flori de mucigai, Leoaica tanara iubirea, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Ryga Crypto si Lapona Enigel si basmul Povestea lui Harap Alb