| anonim_4396 a întrebat:

Buna ce as putea sa muncesc daca am 12 ani, adica vreau sa castig un ban pentru mine, mentionez sunt din Iasi ceva idei. Varooggg!

FUNDA!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și învățatul este o muncă, dar intelectuală.
Unde vrei să te angajezi copile, cine să creadă într-un copil de 12 ani?
Pa, pa.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Simplu inveti bine iei 10 pe linie si primesti bursa scolara sau daca nu poti cere bani parintilor daca nu iti dau cersitul ramane singura varianta.

| Rapan a răspuns:

Daca nai minim 14 ani nicaieri dar daca ai 14 ani poti sa distriburi pliante
happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
La 12 anişori nu te angajează nimeni, copiluţ.
N-ai decât să economiseşti bănuţii primiţi de la părinţi.
Te pup!

| DodoK a răspuns:

La 12 ani? Doar daca mergi sa ajuti pe cineva si iti da 10/20 lei atat, la varsta asta mai mult nu poti sa faci. Nu te grabi sa muncesti de pe acum, caci o sa ai te saturi mai tarziu de munca. Daca neaparat vrei, asteapta pana ajungi la liceu, mergi la un liceu cu profil servicii (economic) si dupa ce ai 10 clase terminate si nu mai vrei sa continui studiile, faci ceva "practica" cam o luna din cate imi amintesc ca mi-a zis profu anul trecut si primesti o diploma prin care dovedesti ca poti sa muncesti ca un vanzator intr-un magazin alimentar, de imbracaminte etc. Deci prima si prima data trebuie sa inveti! Succes

| Assu53 a răspuns:

Uite chestii pe care poti sa le faci la 12 ani : poti sa plimbi cainii vecinilor, sa ai grija de animalutele lor, sa stai cu copii mici big grin, altceva nu cred ca poti face tongue

| valentingb a răspuns:

Acum este foarte greu pentru oricine. Ti-as fi spus sa imparti fluturasi, dar esti micuta, esti fata, e periculos. Plus ca pentru a fi angajata, sau chiar si pentru a lucra fara acte, trebuie sa ai 16 ani(macar buletin daca nu). Daca vrei neaparat, intreaba pe la magazinele din jur, poate au nevoie de tine sa ii ajuti o ora-doua pe zi, sau persoanele din blocul tau, vreo babuta ceva, care nu mai poate sterge praful singura, sa o ajui la curatenie. Vine Pastele imediat, toata lumea face curatenie(o data pe anhappy ) Dar esti micuta, lumea e rea si periculoasa, ai grija mare.