| 6081997 a întrebat:

Ce credeti ca ar fi o optiune mai buna: jurnalismul sau informatica?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mirupet a răspuns:

Depinde pe ce domeniu vrei sa te axezi, ori real, ori uman... Eu, una, prefer realul, deci informatica, un domeniu care este la mare cautare.

| xxdd a răspuns:

Mai bine informatica, ai mai multe avantaje(te angajezi imediat) si este un domeniu de mare cautare.
Si jurnalismul este...bun. Dar cat iti ia pana te angajezi? si cu ce pile?

| MMihai a răspuns:

Jurnalismul == nu
informatica?== da

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt complet diferite. Depinde strict de abilitatile tale.

| Filip23 a răspuns:

Si una si alta ar trebui sa iti placa. In jurnalism e presiunea termenelor, deci mult stress. In informatica e multa munca solitara ( chiar daca lucrezi intr-o echipa, cred ca fiecare isi face partea lui); pe de alta parte, ai asigurata linistea, nu ai conflicte cu parsivi.

| enverhoxha a răspuns:

La Informatica te duci ca să înveţi pe bune. La jurnalism te înscrii doar ca să iei o diplomă, fiindcă nu te ţin curelele să studiezi ceva serios.

Ca să fii ziarist n-ai nevoie de studii speciale. Cei mai buni gazetari sunt ca scriitorii: n-au studii "de specialitate".