| ParanoidKidu a întrebat:

Ce este căldura specifică şi capacitatea calorica(fizică)? Dar căldura cedată sau absorbită? Nu este temă, dar am uitat. Fundă

Răspuns Câştigător
| Alexandru_5661 a răspuns:

Buna!
Caldura specifica reprezinta cantitatea de caldura necesara unitatii de masa(kg.)dintr-un corp pentru a-si
modifica temperatura cu un grad.Caldura specifica se noteaza cu c.
Capacitatea calorica reprezinta caldura necesara
unui corp pentru a-si modifica temperatura cu un grad si
se noteaza cu C.
Daca la asta te refereai: Cantitatea de caldura cedata este egala cu cantitatea de caldura primita, daca ele se afla intr-o incinta adiabatic(nu schimba caldura cu mediul inconjurator ).
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Adda_4356 a răspuns:

Capacitatea calorica reprezinta caldura necesara

unui corp pentru a-si modifica temperatura cu un grad si

se noteaza cu C. şi cealaltă nu o ştiu scuze.