| Eu_8005 a întrebat:

Ce inseamna de fapt cetatenia proactiva? in ce consta aceasta?

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Legatura juridico-politica permanenta ce exista intre stat si cetatean se numeste cetatenie. Cetatenia reprezinta o institutie care serveste obiect de studiu a mai multor discipline juridice: cum ar fi dreptul international public, dreptul familial, dreptul civil etc., ce se explica prin faptul ca subiectii principali ii constituie statutul si cetateanul care se afla in diferite raporturi stabilite de normele unor sau altor discipline economice.