| CatalinaMarina a întrebat:

Buna?|*. Ce inseamna pentru voi cuvantul tocilar?

Răspuns Câştigător
| Dizzydizz a răspuns:

Salut
Pai eu nu il folosesc si ma seaca cei ce o fac.
Ei critica dupa cum vad.
Si multi daca iti inveti o lectie sa treci clasa, gata esti tocilar.
Putini cunosc semnificatia acestui cuvant, asta daca are una.
Eu spun ca e un tip care uita sa isi traiasca viata si 24 din 24 citeste, invata.chestii de genu

E stupid, dar exista si d estea.
Si de ce? Pentru ca sunt necunoscatori de viata
happy

| WatermanTheWritter a răspuns (pentru Dizzydizz):

De fapt tocilar e cel care lucrează la ascuțirea instrumentelor de tăiat, dar și cel care își învaţă fiecare lecție pe dinafară, dar în viața cotidiană, e prost. Fraier. Dar e foarte foarte prost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dizzydizz):

Se vede că nu ești tocilar laughing)))

22 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Unu care invata non stop 24/24 si tot nu retine nimic din ce invata

| TeoPT a răspuns:

Alta parere a mea ar fi ca poti avea note mari si fara sa inveti non stop asa ca nu sunt de parere ca, daca ai note mari, esti tocilarstraight face. pentru unii daca nu fumezi sau chiulesti sau mai stiu eu ce gt esti tocilar.

| Razvan a răspuns:

Tipul de persoana care invata si la muzica si pe care trebuie sa il iei pe sus si sa il arunci pe geam cand e vorba de un chiul organizatlaughing

| DiDi a răspuns:

Tocilar = Elev sau student care își învață lecțiile pe dinafară, în mod mecanic; bucher.

Ce am retinut eu? In loc sa invete lectiile logic, le invata mecanic, ceea ce e total gresit!happy

| shadovv a răspuns:

Persoanele care pun prea mult accent pe niste note uitand de viata reala...

| thealchemist a răspuns:

Tocilar e elevul care nu gindeste, e interesat doar de note.

| Aicilef a răspuns:

Nu prea judec, de obicei am vazut ca elevii ii considera tocilari pe cei care invata sh obtin numai rezultate foarte bune ...sh cei cu ochelari, nu stiu, asa stiam.

| Oanny a răspuns:

Pentru mine inseamna tipul elevului care invata orice lectie cuvant cu cuvant(scuzati cacofonia), are numai 10 in catalog, nu stie sa se uite la el.Nu ii pasa cum arata, nu prea are prieteni, nu iese afara ci il intereseaza numai scoala.

| Florry19 a răspuns:

Un copil care învaţă totul mecanic, fără pic de logică, numai pentru note.
Mare greşeală!

| cockie_green a răspuns:

O persoana care invata fara pauze si nu retine nimic

| Larisa005 a răspuns:

Persoana care se chinuie sa invete dar nu retine nimic si ajunge sa toceasca cuvat cu cuvanthee hee

| andreii2 a răspuns:

Tocilar e acela care invata, invata, invata.Nu mai stie sa faca altceva.Asta cred eu.
De obicei elevii cu note mari sunt numiti tocilari.Eu am un prieten care se distreaza, joaca fotbal la o echipa din oras si are medie peste 9.50.Pe el nu il consider tocilar

| offline a răspuns:

Buna :X.
Mie chiar nu-mi plac oamenii care folosesc acest cuvant straight face.
Poate pentru ca si mie imi zic asa la scoalalaughing. Eu nu ma consider ``tocilara`` pentru ca eu am note bune dar nu invat non-stop happy. Eu cred ca o persoana este``tocilara`` atunci cand se chinuie sa invete si nu retine nimic, sau daca reuseste invata mecanic, nu logic asa cum ar trebuiwinkinghappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocilarii nu sunt in niciun caz tipul de persoane ce invata. Tocilarii sunt cei ce invata in stilul papagal, de exemplu.

,, 1x1=1
2x1=2''
Dar daca il intrebi cat fac,, 5x5'' pe sarite, se incurca. Astia sunt tocilarii. SI ma rog, nu retin nimic din ce fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un elev constincios, care invata mecanic. Important este ca are intitiativa happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tocilar este canad cineva in vata 24 din 24 fara sa se relajeze si uita si nu iese afara niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt mine termenul tocilar inseamna: de exemplu atunci cand o persoana toceste o lectie, atunci pe moment o stie dar apoi daca uita un cuvant din ea a uitat-o pe toata, toceste ca sa stie numai pe moment sa ia o nota buna dar in cap nu-i ramane nimic GRESIT! nu e bine, va spun sincer eu am numai 9 si 10, si miau mai zis unii ca-s tocilara, dar sa stiti voi ca persoana pe care voi o numiti tocilara poate face orice lucru pe care il faceti si voi, dar poate ca nu vrea, v-ati gandit la asta?, pai nu, si sa stiti ca eu nu tocesc eu invat logik, sa nu mai folositi acest termen, si daca nu stiati tocilarii ascut si cutit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai frate tocilar inseamna ciudatii aia cu bube pe fata si cu ochelari care ii vezi in liceele din bucuresti[sava, lazar, sincai, viteazul etc], practic ei nu retin logic o fraza, fac asta mecanic.

exemplu: eu sunt in sincai am avut 80 de absente, am castigat campionatu de sah din liceu, si am terminat si sem 1 in clasa a 10-a cu 9 20 laughing) si pot fi considerat tocilar? sa fim seriosi straight face

| S3ntimentBoY a răspuns:

Dupa parerea mea, tocilarii sunt chiar cei care se cred tari pentru. ca astia sunt elevii care nu retin nimic din ce invata. Daca eu am 10 pe linie si invat tot ce citesc asta nu inseamna ca sunt tocilar... Si app. ''tocilaru'' ( ala care ziceti voi ca invata 24/24 ) unde ajunge? Ajunge la Oxford, tata. Invata, isi face firme, vin banii la el cu miliardele. Da' ala care a fost smecher, unde ajunge? La ecosall... Da oricum avem nevoie si de astia nu? Hai papa.:*

| kitty_1794 a răspuns:

Pentru mine cuvantul tocilar inseamna sa inveti mereu ceva pe dinafara nu sa reti cum este normal.