| niky013 a întrebat:

Ce materii se fac la filologie? si din ce day teza?

Răspuns Câştigător
| Sorinella20 a răspuns:

Limba romana (multe ore), Limba engleza, Limba Franceza, Limba Latina, Matematica (maxim 2 ore/saptamana), Fizica, Chimie, Biologie, Ed fizica, Desen, Istorie, Geografie, Religie, Ed. Muzicala, TIC (Tehnologia Informatiei si Calculatoarelor), Logica si Argumentare si inca ceva optionale pe care vi le vor alege profesorii: de exemplu: Literatura Universala, Literatura Engleza, Limba si Comunicare, Istoria Religiilor. happy cam astea sunt.
Teza dai la: Limba Romana, Limba Latina, Engleza/Franceza, Istorie/Geografie. Bafta!

3 răspunsuri:
| Georgyana98 a răspuns:

O sa dai teze la : romana, la prima limba (engleza/franceza dupa caz), istorie, latina. In clasa a 11-a eu am avut de ales intre istorie si geografie, dar nu stiu daca e asa incepand cu a 9-a.
deci astea sunt materiile principale la filologie, limbile straine, istoria, geografia, latina rolleyes.gif si fiecare liceu isi alege diverse optionale. eu, de exemplu, din clasa a 9-a pana intr-a 12-a faci o serie de materii precum: gramatica practica a limbii romane, literatura universala, istoria filosofiei, probleme controversate ale istoriei (P. C. I.), civilizatie britanica, america precolumbiana.
dar depinde de liceul in care esti.

sper ca te-am ajutathappy

| Psihologul a răspuns:

La filologie = limbi straine.
Dai teza la engleza sau franceza, la latina, la limba romana... Daca iti plac limbile straine atunci e bine.

| TeenageGirl a răspuns:

Romana limbiu straine geografie si istorie