| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ce profil ar trebui să urmez pentru a deveni macelar? Sunt la final de a 8 a si as vrea sa stiu. Multumesc!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Industrie alimentara si alimentatie publica.
Nu e un job chiar placut.
Faci acelasi lucru over and over again, de dimineata si pana pleci acasa, 5-6 zile pe saptamana, 4 saptamani pe luna, 12 luni pe an, acelasi lucru faci.
Este un job repetitiv.
Poti sa faci fata 2-3 ani ca esti tanar, dar o sa iti iasa pe urechi si pe nas, meseria asta happy
Exista cea mai mare rata a sinuciderilor, la oamenii care lucreaza in fabrici si fac sarcini repetitive.
Imagineaza-ti ca lucrezi la un abator de gaini. Si toata ziua le pui in caserola, sau le transezi, in fiecare zi, mii de gaini, si faci acelasi lucru, nu ai voie sa vorbesti cu nimeni nu nimic. si mai ai si tu o pauza de 20 de min cat sa mananci un sandwich, sa te duci la o tigara, si daca mai ai timp si de toaleta bine daca nu, la cealalta pauzahappy

| Emazio a răspuns:

Cred ca un liceu de industrie alimentara ar ajuta, dar meseria se invata de la alt macelar.

| Alin_Bîldea_Dragos_1998 a răspuns:

Industrie alimentara publica. insa... iti dau un sfat. orienteaza-te spre altceva, eu m-am apucat la 14 ani de macelarie, la 21 de ani simteam ca o iau razna deja... dadeam numai de taranusi pretutindeni, si oameni care se credeau "smecheri" doar ca faceau ei 300 spete pe ora laughing fara sa isi dea seama cat de sclavi sunt, pe bani putini