| akatarddoc a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa ma inscriu in clasa a 12a la un liceu, daca ma mut in alt oras? Nu am documente de la fosta scoala fiindca am facut un an pauza, fiind plecata din tara.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa soliciti transferul de la fostul liceu, motigvat de schimbarea domiciliului. Cu cererea de transfer va trebui sa depui si o adeverinta, de la fostl liceu, cu clasa absolvita. Daca schimbi profilul va trebui sa sustii si examene de diferente. Dupa aprobarea transferului liceul de transfer iti va solicita dosarul de la fostul liceu.

| alessia5158 a răspuns:

1.Faci schimbarea de domiciliu in noua localitate
2.Alegi liceul din localitatea in care ti-ai stabilit noul domiciliu( de preferat, un liceu cu profil identic celui la care ai absolvit 11 clase pentru a evita examenele de diferenta!)
3. Faci o cerere de transfer (adresata Consiliului de administratie)pe care o depui la secretariatul liceului ales insotita de o copie a cartii de identitate (ca dovada a schimbarii de domiciliu ) si de o copie a foii matricole eliberata de catre scoala la care ai absolvit 11 clase.