| iloveusa a întrebat:

Cei care ati absolvit clasa a 8-a, la ce materie vi s-a parut teza mai usoara? la istorie sau la geografie? mie imi plac ambele si ma inteleg foarte bine cu profesorii deci mie imi sunt egali asa ca o sa fie foarte greu sa ma decid.

10 răspunsuri:
| Crissxxx a răspuns:

La geografie..pentru ca la istorie inveti o gramada si nu ai de unde ce iti da mai exact

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

La geografie; urasc istoria.

| NickUsor75 a răspuns:

La istorie, deoarece aici inveti numai nume de eroi, anii bataliilor si locuri si chestii gen:ce orase au facut pe unde s-au razboit...La geografie e mai greu chiar daca pare mai grea din cele spuse e mult mai tehnica si usoara, e f grea geografia...

| iloveusa explică:

P.s. si eu as merge mai mult pe geografie happy

| tvd3 a răspuns:

Buna! Mie imi place mai mult istoria asa ca am dat la istorie.E frumoasa si geografia insa sunt multe nume de retinut:ape, munti, podisuri etc.La istorie sunt doar cativa ani pe care trebuie sa ii tii mintehappy.Eu ti-am zis parerea mea, iti ramane tie decizia.Bafta! sa iei nota buna :*

| măcheamăăăî a răspuns:

Eu am dat la geografie pentru ca am avut cel mai de treaba prof si subiectele au fost acceptabile.
Daca dadeam la istorie aveam ce invata...+ ca faceam isoria cu directorul si avea pretentii.
E mai ok la geografie, e mai usor dar depinde si de profi

| BlaaBlaa a răspuns:

Eu am dat la istorie, si imi pare rau ca am dat acolo laughing. Eu zic sa dai la geografie happy

| Deya002 a răspuns:

Eu am absolvit clasa a 8-a, e mai bine sa dai teza la geografie, in primul rand e mai usoara si nu trebuie sa inveti asa mult ca la istorie, oricum la amandoua sunt usoare eu am luat 10 la amandoua.

| Catta a răspuns:

Eu am dat la istorie. Sincer, acum depinde si de profesorul care preda. De exemplu, la mine profa preda calm, nu tipa, glumea si era de gasca la ora. Din 6 copii, cati am dat teza toti am luat peste 9, si 4 note de 10. Asa ca eu zic sa dai la ce ti se pare mai usor...

| maria11579 a răspuns:

Buna! Eu am ales istoria, deoarece auzisem de la cei cu un an mai mare decat mine ca este mai usor, si pentru ca toata clasa a ales sa dea teza la aceasta materie. Totusi, apoi am ales sa particip la olimpiada de geografie. Sincer, mie mi s-a parut mai usor la geografie. E mai mult; dar cred ca preferi mai mult decat mai greu. La istorie mie nu imi plac anii, si ii retin cu greu. Acum, depinde de ce ti-e tie mai usor sa retii. Daca iti place sa inveti ani pe de rost, poti alege istoria. Daca ti se pare mai usor sa inveti cu harta in fata, atunci poti alege geografia. Mie mi-a placut foarte multa geografia Romaniei, pentru ca pe aceasta o vei studie in clasa a8-a, si am invatat-o cu usurinta. Ba chiar, pot spune ca aveam o oarecare satisfactie interioara dupa ce invatam o lectie la geografie. Pentru mine era o placere sa invat lectiile la geografie, cu harta in fata, pentru a si localiza pe aceasta muntii, podisurile, raurile. Este bine sa iei in considerare faptul ca teza o dai la sfarsitul unui semestru, si ai mai multe lectii cuprinse in ea, deci daca alegi istoria ai multi ani de retinut, dar daca ii retii cu usurinta, nu cred ca iti va fi greu, (mie mi-a fost destul de greu sa-i retin). Pe cand daca alegi geografia ai de retinut nume, care nu sunt complicate, trebuie doar sa le inveti, si cel mai important, sa inveti lectie de lectie, si de asemenea, mai ai cateva altitudini imporante de retinut, dar nu sunt multe (vreo 6-7, pe un semestru), si sunt cifre pe care le retii usor. Nu vreau sa te influentez in niciun fel, ti-am spus doar parerea mea, tu te cunosti cel mai bine, si esti singura in masura sa decizi ce este mai bine pentru tine, pentru ca apoi sa nu regreti decizia luata. Sper ca te-am ajutat. happy