| anadandelinaa a întrebat:

Cei care ati fost la profilul mate-info intensiv engleza sau care sunteti... ce opere ati facut in clasa a 9? adica ce lecti din literarura big grin...va rog ajutor big grin.

1 răspuns:
| MirunaC a răspuns:

Pai in primul rand ca romane Maitreyi de Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop, Mara-Ioan Slavici.Mult se pune baza pe poeziile eminesciene:Lacul,Sara pe deal,O, ramai, Floare albastra.Alte poezii sunt cele din tema Joc si joacabig grinupa melci si Prefata de Tudor Arghezi.Cam atat.