| Gabiii97 a întrebat:

Buna cine este clasa a 9-a si face latina sa imi spuna si mie traducerea de la textul Pater Aeneas. te rog

Răspuns Câştigător
| Pitri001 a răspuns:

Pater Aenas=Tatal bronz sau ceva de genul funda?

3 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Da-ne textul, ca nu am manualul pe care-l ai tu, si-ti traduc.

| Gabiii97 explică (pentru AnnAnne):

Fato profugus, Aeneas ob oris Troiae in Italium et in Lavinium litors prevenit. Dea Iuno insignem pietete virum multos labores volvere impellit.
In iunonis animo tonta ira erat?
Temen on Italia Turnum ducem bello vincit et secum matrimonio, Laviniam, Latini regis filiam coniungit. Suus filius Ascanius Albam Longa condit

| romeliakiss99 a răspuns:

Buna! pana la urma care-i traducerea textului mi-o dă si mie cineva?