| Alii a întrebat:

Buna:*. Cine imi da si mie linkul` cu rezumatul "Nucul lui Odobac" de Emil Garleanutongue.Am cautat si nu am gasit nimicpuppy dog eyes. Dau fundita[-o

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://cerculet.com/u.php?user=carina

| Jitariu_Naomi_2000 a răspuns:

Pe dealul lutos si sterp de langa satul ARSITENI se afla ca printr-o minune nucul lui ODOBAC, nucul batran de sute de ani cu umbra intinsa peste dealuri.Copacul era pe partea de loc a ODOBACESTILOR neam din care mai traiau mos TOADER si nepotul sau de frate MITRU ODOBAC un tanar de vreo douazeci si cinci ani pe care mosul il crescuse ca pe fiul sau, dupa moartea fratelui.De la o vrema MITRU era cam schimbat. MOS TOADER afla cu mirare de la primar ca nepotul sau se pregateste sa o ia de nevasta pe RUJA lui CAZACU din MOGHILENI. Se duse manios acasa si il certa pe MITRU ca a aflat de la altii ca vrea sa se insoare si ca o vrea tocmai pe RUJA, fata unui hot de cai care furase si de la tatal baiatului.Ii spuse ca nu o va lua de nevasta, dar MITRU spuse ca o va lua si repeta chiar dupa ce batranul il lovi pe fata cu o ploaie de lovituri. MITRU iesi apoi pe poarta iar mosu se suci o vreme prin curte si apoi iesi si el, si porni catre MOGHILENI.Cand ajunse la imas ii iesi in cale chiar RUJA calare pe un cal sur.MOS TOADER ii spune ca daca vrea sa il ia pe MITRU SA NU II CHINUIE SUFLETUL si ca el va fi tot timpul cu ochii pe ei. Nunta se facu in scurta vreme.MOSUL ramane in casa lui, tinerii intr-a lor aflata in aceeasi ograda In toamna si iarna aceea tinerii statura mai mult in casa dar cand veni primavara incepura sa faca schimbari in ograda lui ODOBAC. MITRU darama un hambar si facu in locul lui un grajd.MOSUL nu zise intai nimic dar dupa ce termina spuse ca putea sa faca grajdul mai incolo si sa lase si hambarul.RUJA spuse repede ca ea a zis sa darame hambarul ca se clatina. Alta data RUJA ii spuse MOSULUI ca ii aduce un cal mai bun decat cel pe care il avea iar el ii spuse ca daca aduce cai de furat in ograda lui il spanzura de nucul de pe deal.