| Luigi_Andries_1994 a întrebat:

Cine îmi poate explica si mie verbele active pronominale va rog1!?
Dau funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Verbele active pronominale sunt verbele la diateza activă, care sunt însoțite de pronume reflexiv și îndeplinește separat funcție sintactică.

Exemple:
El se pregătește. (pe sine)
(se) pregătește = vb predicativ, activ pronominal obiectiv, conj IV-a, diateza activă, mod indicativ, timp prezent, pers III, sg, fs predicat verbal

El și-a pus banii (săi) în buzunar.
(și)-a pus= vb predicativ, activ pronominal posesiv, conj a III-a, diateza activă, mod indicativ, timp perfect compus, pers a III-a nr sg, fs predicat verbal
(și)= atribut pronominal în caz dativ posesiv

El și-a recuperat cartea lui (sa).