| AndReeA113 a întrebat:

Cine imi poate spune unitatea de masura pentru coeficientul de dilatare termica? straight face fundita

Răspuns Câştigător
| Doxi a răspuns:

Coeficientul de proporționale se numește coeficient de dilatare termică, o mărime de obicei pozitivă, a cărei unitate de măsură este inversul unității de măsură a temperaturii. Pentru polimeri (de exemplu materiale plastice) acest coeficient este de circa 10 ori mai mare decît pentru metale, care la rîndul lor au un coeficient mai mare decît al ceramicilor.
Se măsoară cu dilatometrul.

1 răspuns:
| JASMYNA88 a răspuns:

Google iti poate spune!