| Tabaran_Valentina_1925 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu mai multa informatie despre tehnic dentar in Romania(universitate,conditiile,la ce trebuie sa dau bacul, despre medie)

1 răspuns:
| laSoledad a răspuns:

Am avut o colega care a intrat la aceasta filiera la Cluj, asa ca a trebuit sa invete foarte bine materia de biologie - clasele 11-12, alegand pe urma sa dea bacul din anatomie (putea sa dea la fel de bine si din chimie). Intrarea la facultate este conditionata de media examenului de admitere: la medicina generala si dentara, deopotriva, se da din anatomie si chimie organica, cu amendamentul ca cerintele au un grad mult mai inalt de dificultate decat cele prezente la bacalaureat si necesita de la cateva luni bune la un an de pregatire pentru a le intelege subtilitatile si pentru a te acomoda cu modul in care au fost propuse spre redactare. Stiu ca din 13-14 colegi de-ai mei care voiau sa dea la Cluj la medicina, doar 5 faceau pregatire la sfarsit de saptamana cu unii profi de la facultatea respectiva in particular (fiindca se poate, daca iti permiti), in timpul ultimului an scolar, ceea ce era extrem de solicitant, insa s-a observat ca cei 5 obtinusera pe parcurs un avant semnificativ in ceea ce priveste intelegerea efectiva a materiei si rezolvarea de probleme fata de cei care se pregateau cu profii de liceu. Diferenta era ca acei profi de la facultate ii pregateau fix pe tipul de cerinte specifice examenului, pornind de la surse de documentare precum manualele de liceu, pana la cele sugerate in bibliografia pentru admitere (de care, stim cu totii cu ca nu multi liceeni se ating, din cauza excesului de detalii) si ii ajutau sa rezolve cat mai multe probleme aplicate, mai ales la chimie, intalnite in editiile anterioare ale simularii si examenului de admitere. Cu toate astea, avand in vedere ca acel nivel de pregatire e mai necesar, sa zicem, celor care dau la medicina generala, acolo unde raman doar vreo 300 din 1000 si ceva anual, cred ca pentru medicina dentara - tehnica dentara, unde nu e asa mare inghesuiala, te poti pregati si singura, cu mentiunea sa fii sigura pe alegerea ta, sa fii mereu la curent (mai ales in a 12-a) cu grilele de admitere (se gasesc si pe net - incearca sa rezolvi cat mai multe) si fii extrem de atenta, cum am zis, la subtilitatiile cerintelor. Usurinta de a le efectua intr-un timp limitat si detaliile fac diferenta. Iti urez succes!

Mai multe gasesti aici: http://www.meddent.umfcluj.ro/
http://www.meddent.umfcluj.ro/facstoma-ro/documentespec-md-ro
Aici ai planul de invatamant (materiile) pentru tehnica dentara de la Cluj:
http://www.meddent.umfcluj.ro/......t%20TD.pdf

http://www.meddent.umfcluj.ro/facstoma-ro/departamente-md-ro
http://www.umfcluj.ro/......hidadm2017