| Andreea_Alexandra_2000_r0OC a întrebat:

Buna! Credeți că pentru un post ca cel de la resursele umane ale unei firme sunt luate în considerare cursurile? Sau ar trebui studii propriu zise?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu un curs de hesurse umane poti fii primita ca personal administrativ in departamentul de HR, facand munca de rutina, completand hartii, contracte, xeroxand, curatand dosarele, arhivand, samd.
Un HR are nevoie de facultate si curs psihologic ca sa poata profesa intr-o companie ca HR.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de firma si de post.
La resurse umane poti fi responsabila de departament sau poti fi a 5-a roata de la caruta.
Pentru a 5-a roata de la caruta, poti fi acceptata si cu cursuri. Vei completa datele angajatilor in diferite locuri (contracte individuale de munca, fise de tot felul), vei face copii xerox, vei prelua telefoane, etc.
In revisal probabil vor lucra superiorii tai, sau chiar si tu, dupa o perioada.
In una din firmele in care am lucrat, persoana responsabila de resurse umane avea un liceu industrial cu profil textil, ceva curs pe genunchi, si facea singura absolut tot, de la angajari la salarii.
Directorul economic verifica eventualele greseli.

| seth2016 a răspuns:

Cele mai multe firme de la noi au nevoie de cineva care este "inspector resurse umane". Asta da cat de cat o garantie ca stii ceva legislatie si te descurci cu procedurile.

Firmele care fac mai mult decat administrare personal cer experienta. Degeaba ai facut un curs de recrutare si selectie daca nu stii sa scrii o fisa a postului si nu stii cum sa faci un interviu centrat pe valori sau unul comportamental.

| trophin a răspuns (pentru seth2016):

Ca inspector îți trebuie educație. Ceea ce cere, ce întreabă, e cum poate sa fie acolo, făcând orice e necesar, fără sa știe ceva...