| Nynutza777 a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui sa se desfasoare ora de biologie? dau fundita :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Elevii sunt ascultati timp de 10 minute din lectia trecuta prin diverse metode ( metoda cubului, R.A.I., metoda ciorchinelui etc. etc. ).
2.Profesoara face o scurta introducere in noua lecţie pentru a acomoda elevii cu noii termeni. ( 5- 10 min )
3.Profesoara preda lecţia, ajutându-se de imagini, planşe şi mulaje. ( 15-20 min)
4. Elevii pot adresa intrebari in legatura cu lectia, iar daca nu sunt neclaritati vor face exercitii tematice si vor fi rasplatiti ( pe moment sau mai tarziu ).
5.Profesoara da si explica tema, dand si cateva sugestii pentru cei fara inspiratie.
Sper ca te ajuta happy Azu :*

4 răspunsuri:
| alwaysStyles a răspuns:

La mine in clasa ora se desfasoara ideal, profesoara ne pune pe grupe si ne intreaba din lectia trecuta, iar care echipa raspunde cel mai corect castiga! si daca am sost activi la lactiade zi ne noteaza pe un carnet si ne pune un punct in fiecare ora iar daca acumulam trei puncte ne da un 10 in catalog biologia e materia mea preferata

| gocops a răspuns:

Profa mea de biologie e de treaba, ne intraba daca am inteles si din astea dar explica si foarte bine, acum ea face desene pe tabla si ne explica schematic iar eu de exemplu inteleg foarte bine acum nu stiu despre fiecare dar mi acest fel de predare este cel mai bun

| Eduard11 a răspuns:

Eu sunt in clasa a7a deci la mine asa face profesoara:
1) cand vrea sa ne predee o lectie (exp oasele) aduce foarte multe informatii despre ele
2) Ne aduce un desen care sa intelegem mai bine
3) Ne intreaba daca am inteles daca spunem toti da ne pune sa facem niste teste din oase (adica grila) daca spune unu NU! Am inteles Il intreaba ce nu a inteles si o ia de la capat big grin

Sper ca te-am ajutat :*

| DyAnA_6324 a răspuns:

Pai eu cred ca profesoara ar trebui sa fie calma, draguta si blanda. Daca ai una ca aceasta este pre norocul tau. Ar fi frumos sa aduca planse la clasa pentru a intelege mai bine lectia. Deasemena cred ca si proiecte realizate de elevi au un rol important. Copii nu vor intelege nimic daca profesoara se aseaza la catedra i incepe sa predea. explicatiile imaginile te instruiesc mai bine. Sper ca ti-am fost de ajutor. fundita?