| addapaupsiktau a întrebat:

Cum pot face ca pc-ul meu sa scrie diacritice am vazut pe facebook la unele fete ca scriau ceva de genubig grină best madărs!love struck
Cum pot scrie si eu cu:ă si alte diacritice? V-a rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Andreeadeea1989 a răspuns:

Uite cum fac eu :intru in start menu la regional and language options şi de acolo aleg limba romana (romanian) iar literele şăîâ iti apar la tastatura in loc de "/? iar semnele inlocuite apar la cifre se schimba putin ordinea. dar dupa ce ai terminat de pus commuri poti sa alegi prin aceiaşi metoda (english ) şi revi la ordinea normala a tastelor... sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Trebuie sa ai tastatura cu diacritice, sau sa le cauti pe google tongue

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Aici ai un site-dar pentru windows xp-sper ca ai, daca nu cred ca e asemanator la celelalte.
http://conexiuni.net/......tice_3.htm la sfarsit ai o poza cu tastele ce devin alte litere:D

| luisai05 a răspuns:

Pai... trebuie sa dai la pagina de start a pc-ului si acolo iti arata in dreapta control canel si dai clik acolo, dupa aia iti arata mai multe foldere si dai acolo unde scrie clock, languarge... si iti setezi tastatura in limba romana, si dupa aia cand apesi pe tastele:;'[\],/. iti apar, bafta, fundita?

| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Daca le ai instalate deja in calc,dai click jos langa ceas pe patratelul unde scrie EN adica engleza,dai pe Ro,sa scrii cu diacritice. Daca nu le ai, uite le descarci aici, ai si tutorial:
http://www.diacritice.ro/
Pa,pa!:)