| BuffaloSoldier a întrebat:

Cum pun intrebarea sa aflu cazul si functia sintactica ale pronumelui personal cu forma neaccentuata? Exemple?

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa inveti definitiile de baza despre pronumele personal si astfel vei putea sa afli si care este intrebarea, succes.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încerc să-ți explic. happy
În CAZUL ACUZATIV, pronumele (formă neaccentuată) are funcția de complement direct. (Pe cine? Ce?)

Ex.1: Mă cheamă Ionel.

mă= pronume personal, formă neaccentuată, caz Ac, fs compl direct.
Pe cine cheamă Ionel?
Pe mine mă (cheamă)

Ex.2: Ea m-a întrebat într-o zi.
m- = pron. pers, formă neaccentuată, caz Ac, fs. compl direct
Pe cine a întrebat?
Pe mine mă, m-(a întrebat)

Ex.3: L-am întrebat într-o zi.
l- = pron personal, forma neaccentuată, caz Ac, fs. compl direct.
Pe cine am întrebat?
Pe el îl, l-(am întrebat)

Ex.4: Ne-a chemat într-o zi.
Ne- = pronume personal, formă neaccentată, fs compl direct.
Pe cine a chemat într-o zi?
Pe noi ne-(a chemat)

Pronumele personal, formă neaccentuată în CAZ DATIV are funcț sintact. complement indirect (cui?)

Ex.1: Mie îmi lipsesc lecțiile.
a) mie= pronume personal, formă accentuată, caz dativ, fs. compl. indirect
Cui îi lipsesc?
Mie îmi lipsesc.

b) îmi= pron personal, formă neaccentuată, caz dativ, fs, complement indirect.
Cui îi lipsesc cărțile?
Mie îmi, mi (lipsesc cărțile)