| TheBleuFlower a întrebat:

Buna
cum se formeaza indicativul present in franceza?
funda

3 răspunsuri:
| Ivory a răspuns:

Indicativul prezent in franceza e ca si prezentul in romana si in franceza conjugi verbul la present spre exemplu: verbul manger la ind.prezent este je mange, tu mange, il/elle/on mange etc. la ce persoana este. Fundaa?kiss

| TheBleuFlower explică (pentru Ivory):

Da si care sunt terminatiile? si care sunt verbele care isi schimba forma?

| Ivory a răspuns (pentru TheBleuFlower):

Deci la indicativ prezent conjugi verbul la timpul prezent.probabil te intereseaza persoana si terminatia verbului. deci. mai bine da-mi verbul si ti-l fac eu la forma corecta sa nu ne complicam. scrie-mi verbele.