| dumitruanca a întrebat:

Buna. Cum se scrie corect domiciliul, in ce ordine?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Str., nr.,

bloc nr., scara nr., etaj nr., apartament nr., litera usii (daca e cazul),

oras sau sat si comuna, judet, cod postal,

tara.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt, incepi cu orasul.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Nu stiu, mai. Am scris in mai multe tari, inclusiv Romania si n-am aflat pana acum ca s-ar incepe cu orasul.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nu vorbim neaparat despre scrisori. In toate documentele oficiale formularea e "domiciliat in, si primul e orasul", sau "cu sediul in, si urmeaza orasul", iar in actele de identitate, sau de inregistrare a firmelor, adresa, de asemenea incepe cu orasul. Am verificat acum pe eMAG, la introducerea adresei. Incepe cu judetul si apoi orasul. Pana la urma, chiar si la scrisori, sau colete, normal adresa e relevanta pentru curier de la mare la mic. Adica prima data trebuie sa stie in ce tara trebuie sa ajunga, apoi in ce subdiviziune a tarii, in ce oras, si de abia ultimul care transporta coletul e interesat de strada si celelalte detalii.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Eu primesc scrisori de la fiscul olandez si scrie asa:

Initiala, numele de familie,

strada, numarul,

orasul, cod postal.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Similar pentru Amazon, cu deosebirea ca Amazon poate scrie (uneori) strada si numarul pe linii diferite. Cum ar fi:

Initiala, numele de familie
strada
numarul
orasul, cod postal
tara.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Acum nah, ce sa zic...hee hee Dar oricum, in Romania, in acte si documente oficiale, incepe cu orasul. Inclusiv in acte notariale, etc.