| Alice257 a întrebat:

Cum se scrie corect "merci" sau "mersi"?

Răspuns Câştigător
| BiutzaBia2004 a răspuns:

Merci se scrie corect deoarece noi il imprumutam din Franta dar noi ca sa ne grabim scriem mersi
Daca vrei sa scii o scrisoare sau text foloseste merci!
Arata ca esti educata!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În limba română se scrie "mersi".
http://dexonline.ro/definitie/mersi
Dacă vrei să foloseşti franceză, utilizezi cealaltă variantă (care în dicţionarul românesc nu există), adică "merci".

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

E corect si mersi, e imprumutat din franceza, si ce? De fapt cred ca "merci" nu e acceptat.
Limba romana e o limba fonetica, se scrie cum se aude!
Sandvis ar trebui scris ca-n engleza, sandwich?
Noi ii spunem Londrei London cumva?
Intelegi ideea? Adica pana si substantivele proprii sunt adaptate.

| AirănMeidăn a răspuns:

"merci" e prea tryhard
sper sa vada greyN asta

| Sociopat a răspuns:

Ambele-s corecte. "Mersi" e barbarism pentru "merci" La fel cum exista, mai nou, si verbul "a downloada" in vocabularul multor romani cand exista echivalent in romana si anume "a descarca".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru romani vorbitori de romana in Romania, mersi.