| Nastaca_Raluca_1992 a întrebat:

daca dau bac-ul in alt judet pot sa sustin doar proba picata sau trebuie repetat tot?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi da BAC-ul în alt judeţ!
Doar la liceul pe care l-ai absolvit!

"IV. ÎNSCRIEREA CANDIDATILOR :
Art.35 - (1) La examenul de bacalaureat se pot înscrie atât candidatii din seria curenta, cât si cei din seriile anterioare, care nu au promovat examenul de bacalaureat.
(4) Înscrierea candidatilor pentru examenul de bacalaureat se face, prin fisa-tip
informatizata, la secretariatele liceelor pe care acestia le-au absolvit, numai în
perioada prevazuta în calendarul examenului, dupa cum urmeaza:
b) pentru candidatii din anii precedenti si pentru candidatii din seria curenta, în cazul
celei de a doua sesiuni, înscrierea se face, în perioada prevazuta de calendarul
examenului de bacalaureat, de catre secretariatul unitatii de învatamânt pe care
candidatii au absolvit-o, pe baza actelor prezentate de acestia (certificat de nastere si,
dupa caz, de casatorie, un act de identitate, foaia matricola, adeverinta cu notele la
probele pentru care solicita recunoasterea notelor).
c) pentru candidatii din seriile anterioare, în situatia schimbarii domiciliului în alta
localitate, mentionata ca atare în buletinul/cartea de identitate, candidatii se pot
înscrie pentru a sustine bacalaureatul la o unitate de învatamânt de acelasi profil,
stabilita de comisia de bacalaureat judeteana din judetul în care se afla noul domiciliu
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
al candidatului. În afara acestei situatii, înscrierea în alt judet este permisa numai cu
aprobarea Comisiei Nationale de Bacalaureat, în urma unei cereri motivate si
însotite de documente doveditoare, transmise la Directia Generala Educatie i Învaare
pe Tot Parcursul Vieii.
Art.36 (1) Candidatii care au participat si au fost respinsi la sesiuni anterioare de
bacalaureat organizate începând cu anul 2003 si care solicita recunoasterea unor
probe promovate în aceste sesiuni, vor prezenta la înscriere si o adeverinta, eliberata
de unitatea de învatamânt absolvita, din care sa reiasa rezultatele obtinute la
examenul de bacalaureat în sesiunile mentionate. Adeverinta va preciza, pentru
fiecare sesiune, disciplina sustinuta si nota obtinuta la fiecare din probe. În cazul în
care candidatul nu s-a prezentat la una/la mai multe probe sau a fost eliminat din
examen, acest lucru va fi mentionat în adeverinta. Adeverinta va fi semnata de
directorul si de secretarul unitatii de învatamânt absolvite si va purta stampila
acesteia.
(2) Recunoasterea probelor promovate în sesiunile anterioare anului 2010 se face în
conformitate cu prevederile alin. (1), dupa cum urmeaza:
a) proba orala de limba si literatura româna se echivaleaza cu proba A. de evaluare a
competentelor lingvistice de comunicare orala în limba româna;
b) proba orala de limba si literatura materna se echivaleaza cu proba B. de evaluare a
competentelor lingvistice de comunicare orala în limba materna, în cazul elevilor care
au urmat studiile liceale într-o limba a minoritatilor nationale;
c) proba orala sustinuta la una din limbile moderne de circulatie internationala
studiate în liceu se echivaleaza cu proba C. de evaluare a competentelor lingvistice
într-o limba de circulatie internationala studiata în liceu;
d) proba scrisa la limba si literatura româna se echivaleaza cu proba E.a) proba scrisa
la limba si literatura româna;
e) proba scrisa la limba si literatura materna se echivaleaza cu proba E.b) proba scrisa
la limba si literatura materna;
f) proba scrisa sustinuta în sesiunile anterioare anului 2010 la oricare din probele d),
e) sau f), la matematica, respectiv istorie, se echivaleaza cu proba E.c), definita
conform prezentei metodologii;
g) proba scrisa sustinuta la una din disciplinele fizica, chimie, biologie, informatica,
respectiv geografie, filozofie, logica si argumentare, economie, psihologie si sociologie
în cadrul probelor d), e) sau f) din sesiunile anterioare anului 2010 se echivaleaza cu
proba E.d), definita conform prezentei metodologii.
(3) Recunoasterea probelor mentionate la alin. (2) f) si g) promovate în sesiunile
anterioare anului 2010 se face doar daca disciplinele sustinute coincid cu disciplinele
pe care absolventii promotiei 2011 au dreptul sa le sustina în cadrul examenului de
bacalaureat 2011, în conformitate cu filiera, profilul si specializarea absolvite.
(4) Pentru absolventii din seriile anterioare anului 2010, carora le-a fost echivalata
proba orala promovata la limba si literatura româna, limba si literatura materna sau
la limba moderna nu se elibereaza certificatul care atesta nivelul de competenta
lingvistica.
Art.37 - (1) Recunoasterea unora dintre probele promovate în sesiunile anterioare,
pentru sesiunea curenta, este conditionata de solicitarea scrisa de recunoastere a
probelor promovate în sesiunile mentionate la Art. 4. , care se face în momentul
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
înscrierii pentru una dintre sesiunile anului 2011. Candidatii vor preciza în fisa de
înscriere probele si disciplinele corespunzatoare la care doresc sa li se recunoasca
rezultatele obtinute în sesiunile mentionate la Art. 4. În fisa de înscriere se specifica,
de asemenea, probele pe care solicita sa le sustina, respectiv disciplina pe care doresc
sa o sustina la fiecare proba, precum si tipul de subiect pentru disciplina respectiva.
(2) Nedepunerea cererii de recunoastere a uneia dintre probele promovate într-o
sesiune conduce la prescrierea dreptului de a solicita recunoasterea notei initiale. În
cazul în care candidatul a sustinut, în sesiuni succesive, aceeasi proba, la o eventuala noua cerere de recunoastere a probei respective, i se va recunoaste ultima nota obtinuta la aceasta proba." - SURSA = Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011 ( VALABILĂ şi pentru BAC 2014 ) - vezi linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Dacă doreşti, se poate solicita ( în scris, prin Cerere depusă la Secretariat ) RECUNOAŞTEREA notelor peste 5!

Toate cele bune.

| SefaTa97 a răspuns:

Nu ai cum sa dai in alt judet. Esti inscrisa la un anumit centru dintr-un anumit judet!

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Din cate stiu repeti absolut totul nu are nici o legatura unde il dai esti in baza de date.Succes!