| Ralucutza a întrebat:

Daca esti student la medicina in Iasi, la buget, si nu stai in camin, e adevarat ca poti primi o suma de bani care sa te ajute la plata chiriei? Studentii din anul I pot opta pentru bursa de studiu? Cum? Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Bursa n-are nicio legatura cu banii aia de chirie. Aia se da strict in functie de media de admitere la inceput.
In privinta banilor de chirie, da: exista o prevedere in sensul asta, dar si o conditie pe care, cu siguranta nu reusesti sa o indeplinesti.
Conditia este sa ai mutatie, pe buletin, la adresa la care stai si platesti chirie. Or, asta presupune ca proprietarul sa-ti faca un contract legal si, mai ales, sa plateasca impozit pe chiria aia de-o ia de la tine. Iti spun din experienta ca asta n-o sa gasesti in veci. Fi-meu e student la Iasi si anul trecut, a stat cu chirie. Am platit de mi-au sarit capacele. Daca mai ai nevoie de detalii, da-mi un msj privat.