| Edyez a întrebat:

Buna, daca vreau sa studiez la o facultate din Cluj trebuie sa am medii mari la liceu ( adică sunt conștient că una e sa ai 5 și alta 10),dar zic că trebuie sa am cam mereu peste 8, 50?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ti am zis mai sus

ori se face admitere pe baza de dosar si conteaza media la bac
ori se da examen de admitere si conteaza doar nota de la examen
ori o combinatie intre cele doua media de la bac + nota de la examenul de admitere

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au importanta mediile din liceu, important este sa reusesti la admitere si apoi sa inveti bine in facultate.
Eventual, la admitere, poate conta media de la bacalaureat.

| Edyez explică (pentru Ioandelasal):

Eu am citit și despre universitatii din SUA și Canada, la ele conta media și nu erau chiar de top și am crezut că așa conteaza pentru fiecare facultate, mulțumesc de răspuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca mai sunt facultati din Romania la care admiterea sa fie influentata de nota anilor de liceu. Ori se da examen de admitere, ori conteaza nota la bac

| Edyez explică (pentru suntserios):

Dar cam ce contează? Adică dacă e "bătălie" pe ea cum îți poți "asigura" locul?

| suntserios a răspuns (pentru Edyez):

Pai ti am zis mai sus

ori se face admitere pe baza de dosar si conteaza media la bac
ori se da examen de admitere si conteaza doar nota de la examen
ori o combinatie intre cele doua media de la bac + nota de la examenul de admitere

| Daniela000 a răspuns:

Asta mai mult depinde de facultate daca cere sau nu media din liceu dar la majoritatea se cere medie mare la BAC adica peste 9, 5 daca vrei sa intrii la fara taxa.Dar depinde si ce profil vrei petru ca logic ca daca vrei sa te duci la istorie/geografie o sa fie medii mai mici ca la profil cu matematica.