| Anonimademiercuri a întrebat:

Bună! De la toamnă încep facultatea, eu am ales medicină veterinară unde sunt admisă pe locurile de olimpici. Este o etapă nouă pentru mine, trebuie să mă mut din orașul meu natal, Constanța, la București, dar sunt o persoană chiar norocoasă pentru că bunica din partea mamei și unchiul meu locuiesc în București, deci am scăpat de cămine și chirie. Legat de viața de student, sunt puțin temătoare, pentru ca știu ca este total diferită față de cum era cea de liceană, de aceea am câteva întrebări pentru studenți sau foști studenți. Cum este un orar de facultate? Am auzit ca există cursuri și de câte 2 ore legat, sunt zile în care ești de dimineața până seara la facultate și zile în care nici nu pui piciorul în facultate. Trebuie să fii prezent la toate cursurile? Ai examene doar la sfârșit de semestru sau și în timpul semestrului? Poți crea prietenii și legături la fel de ușor ca în liceu? Care e diferența dintre un profesor de liceu și unul de facultate? Ce se întâmplă dacă nu promovezi un examen? Ai vacanțe?
Știu ca ai mai multă independență și nimeni nu îți urmărește fiecare pas așa cum se întâmplă la liceu, dar pe scurt vreau să știu cum vi s-a părut vouă viața de student, și cat de grea este aceasta.

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

În primul rand felicitări pentru rezultate, în al doilea rand la facultate unii profesori îți pot cere mai mult tu fiind și la medicina, sa citești în plus și contează mult și activitatea la cursuri și seminare! În al doilea rand dacă nu promovezi examenele ai șanse în toamna la restante dar pe acelea mu trebuie sa le pici deoarece apoi va trebui sa plătești ca să le dai! Vacantele sunt normale, cea de iarna, primvara și pauza dintre sesiunea de iarna și semestrul 2 apoi vacanta de vara! Multa bafta!

| Cipi1212 a răspuns:

Da. Cursul durează 2 ore. Între ele fiind o pauză. Dacă ești la frecvență trebuie să mergi la cursuri. Dacă nu promovezi un examen dai restanța.