| SimonneBX a întrebat:

Desi mai am timp pana la liceu, ma tot intreb ce profil sa urmez, asa ca imi vin in minte o serie de intrabari. Poate cineva dintre voi sa-mi spuna impresii de la profilul uman si cel real? Pe ce se bazeaza programa, ce materii se fac intr-un liceu bilingv, in limba aleasa? La profilul filologie pe ce se axeaza materia? La cel socio si nu mai stiu cum, ce se face in principal si ce specializare ai dupa ce termini liceul? Sau sa pun interbarea altfel: ai o specializare dupa ce termini un liceu? (cred ca in afara de cel sanitar si pedagicic care este foarte clar). Multumesc anticipathappy

5 răspunsuri:
| mistikk a răspuns:

Eu una am ales deja stiu la sigur ma voi duce la uman deoarece materia nu este atat de incarcata si tot ce stiu este ca eu cu matematica sunt certata rau de totlaughing acum depinde la ce te pricepi tu mai bine

| Silviu_7451 a răspuns:

Te duci dupa ce iti place si dupa ce te pricepi. Iti place partea de Romana, Istorie, Stiinte Sociale (Logica, Psihologie, Economie, Filozofie), limbi straine te duci la profil Uman sau Socio-Uman daca iti place Matematica, Informatica, Fizica, Chimia, Geografia te duci la Mate-Info. In toate domeniile ai specializare problema este sa-ti placa si sa ai pasiune pentru ce faci. Succes.

| Carllla a răspuns:

Cel mai bun profil este matematica-informatica pentru ca este un profil complex, deoarece vei invata limbile straine, romana si istoria la fel de mult ca cei de la filologie, insa ei nu vor invata tot ce invata cei de la mate-info. Asadar, cei de mate-info vor avea mai multe cunostinte si mai multe oportunitati pentru. facultate. Sper ca te-am ajutat. Kisses:X:X

| Crss_5324 a răspuns:

Iti sugerez sa urmezi un profil real Mate-Info pentru ca ai mai multe alegeri in viatam, asa ca nu iti ingusta viitorul sa urmezi un profil uman; poti sa urmezi o facultate de petro-chimie unde se scoate foarte bine, marina.Dar nu cred ca e cazul tau.

| LorinczTibi a răspuns:

La filologie studiezi limba si literatura romana in exces, dar faci putina matematica, fizica, etc. (bac: romana, limba straina, latina - cam atat stiu).
Profilul bilingv se axeaza dese ori pe limba engleza, studii (geografie Angliei, istoria Angliei, etc) in limba engleza...
Problema este ca noi nu ne stim istoria noastra bine de tot, si ne punem sa studiem istoria altora in limba lor.
Matematica-Informatica - da este de viitor, dar trebuie sa fi printre primii daca vrei sa ajungi ceva, altfel la facultate vei trece ioc (il ai pe Tiriac ruda sa iti plateasc
a examenele? daca nu inveti ca nebunu)