| Nazat_Violeta_1980 a întrebat:

Bună dimineața, doresc să știu cum pot să-i îngheț anul școlar copilului care este în clasa a 11 a și are un număr mai mare de absențe care nu se mai pot motiva fiind în semestrul unu, nu vreau să se ajungă la consiliul profesoral de teamă să nu îl exmatriculeze, nu aș dori să aibă la dosar exmatriculat se mai poate face ceva repede fără a ajunge în consiliul profesoral și cum se procedează pentru al reinscrie din nou la un alt liceu sau profesională orice următorul an, mulțumesc frumos

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate ingheta anul scolar la liceu.
Daca are absente prea multe, va fi exmatriculat, sau va ramane repetent, ramanand la latitudinea consiliului profesoral.
Din pacate, procedura legala cere ca dosarul copilului sa se discute in Consiliul profesoral si ca va place ori ba, nimeni nu-si risca jobul, ca sa faca ilegalitati.
Ar fii trebuit sa depuneti o declaratie, cu o explicatie clara si serioasa, a motivele absentelor.
Daca este din cauza bolii, se poate repeta anul fara probleme.
Daca este din cauza rebeliunii copilului, probabil ca se va purcede la exmatricularea lui.
Ca parinte, aveti o obligatie fata de acest copil, sa-l hraniti, sa-l imbracti, sa-l duceti la scoala si sa-l supravegheati ca sa nu absenteze sau sa faca prostii.
Statul poate cere o investigatie sociala si daca va gasesc iresponsabili, copilul poate fii pus in plasament, la Casa Copilului (orfelinat), pana la implinirae varstei de 18 ani.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mai e o varianta pe care aproape toti parintii care sunt in situatia asta o aleg. Sa il mutati la alt liceu!
Cand eram eu la liceu si cineva trebuia sa fie exmatriculat din cauza absentelor sau a corigentelor, directorul ii dadea optiunea sa isi continuie studiile la alt liceu ca sa nu ramana repetent. Daca mergeti si discutati cu directorul si il rugati sa aprobe un transfer poate va fi de acord, unora le e mila si nu vor sa distruga viitorul unui elev care poate se reabilitateaza. Dar va trebui sa cautati un liceu care sa il accepte si sa vorbiti si cu directorul de acolo.

De inghetat anul se poate daca e un motiv serios de ex boala. Dar daca vreti neaparat sa inghetati anul puteti spune ca trebuie sa plecati din tara si sa il luati neaparat si pe el. Dar ar trebui chiar sa plecati ca sa nu va prinda cu minciuna.
Alte variante nu prea mai sunt, in clasa a 11 a invatamantul nu mai e obligatoriu deci daca cineva nu vrea sa mearga la scoala nu il obliga nimeni.