| sayWhaaat a întrebat:

Buna dimineata TPU, am si eu o curiozitate, voi cum va pregatiti pentru bacul la romana de luni? Adica in general pentru fiecare subiect in parte, ce ar trebui invatat la subiectul 1 pe langa ce face fiecare semn de punctuatie de exemplu, sau e vreun fel in care ne putem pregati pentru subiectul 2?
A,si, pe cat se poate, sa raspunda doar cei care vor sa ia peste 7, fara sa jignesc pe nimeni happy.
Eu sunt la mate-info dar nu ma deranjeaza sa raspunda si cei care dau proba mai grea la romana happy.

4 răspunsuri:
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Pentru sub 2 ne pregatim prin exersare..nu cu o saptamana inainte desigur

| sayWhaaat explică (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Am inteles. Ei bine, eu nu prea am avut timp sa ma pregatesc la romana pentru ca am avut mate si fizica pe care m-am axat, merg pe faptul ca stiu cum trebuie sa arate o opinie si ca am un vocabular destul de bogat pentru a ma descurca macar decent.
Subiectul 1 ma intereseaza mai mult totusi, desi pare cel mai usor eu "de-a lungul simularilor date" anul asta acolo am pierdut cele mai multe puncte.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru sayWhaaat):

Felicitari pentru munca. succes!

| st3fDub a răspuns:

Salut.Si eu tot la mate-info sunt.Am luat la simulari 8, 70 si 9, 20, asta in situatia in care nu am invatat mare lucru la subiectul3.Chestia e ca am citit toate romanele si nu a mai fost nevoie sa invat ca papagalul comentarii.Doar m-am uitat peste ele, sa mai prind niste fraze interesante, niste argumente.In rest, totul tine de exercitiu, o structura dupa care fac eseul.La subiectul 2 parerea mea e ca totul tine de capacitatea ta de a te exprima, de a-ti exprima niste idei, de a sustine cu argumente.Trebuie sa ai cuvintele la tine, sa respecti structura, sa folosesti expresii de genul:"in primul rand","consider ca","sunt de parere ca","pe de o parte","in concluzie" etc.La subiectul 1 mi se pare destul de simplu.Trebuie sa ai cateva cunostinte despre obiectivism, subiectivism, sa poti recunoaste si explica figuri de stil folosnind un limbaj elaborat, sa ai un minim de cunostinte de teorie literara.Singurul subiect la care invat este subiectul 3. Sper ca ti-am putut fi de folos.