| pitykot a întrebat:

Buna dragi mei.Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva va rog frumos ca dau funtitza! Imi puteti spune ce parte de vorbire(substantiv, verb.pronume,numeral,adjectiv,articol)sunt in urmatoarea propozitie:
Aha! te-ai trezit! Am intalnit-o in curtea scolii.Adica n-am intalnit-o.Cum sa iti spun? multumesc mult de ajutor.:*va iubesc si o sa va

4 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Aha-interjectie
te-pron personal
ai trezit-vb l modul indicativ timpul perfect compus
am intalnit-verb l modul indicativ timpul perfect compus
o-pron pers, forma neaccentuata
in-prepozitie
curtea-substantiv
scolii-subst in cazul genitiv
adica-conjunctie
n'am intalnit-verb predicativ la modul indicativ timpul perfect compus
o-pron pers cu forma neaccentuata.
cum-adv relativ. iar daca este pana in clasa a 6-a scrii de mod dar dupa inveti ca este relativ.
sa spun-verb la modul conjunctiv si nu'i la indicativ..si se ia fara iti
iti-pron pers

| Piableu a răspuns:

Aha=interjectie;
Te=pronume;
ai trezit=verb, mod indicativ, timp perfect compus;
Am intalint-o= verb, mod indicativ, timp perfect compus;
in curtea=adverb de loc( ori "in" ori "curtea", aici nu sunt sigur);
scolii=substantiv( desi are alta functie sintactica);
Adica= nu stiu...;
n-am intalnit-o=verb(mod indicativ, timp perfect compus, forma negativa);
Cum=adverb de mod;
sa spun=verb(mod indicativ, timp perzent);
iti=pronume;
In a 2-a si a 3-a propozitie, substantivul este subinteles( Eu). big grin

| мαddยtรรα a răspuns:

Pfooaii` fatawinking.
n`ai cap?big grin

| MariePop a răspuns:

Aha- interjectie;
te- pronume personal
ai-pronume posesiv
trezit-verb
am-pronume posesiv
intalnit-verb
-o -pronume personal
curtea-substantiv comun
scolii-substantiv comun
am-pronume posesiv
intalnit-verb
-o -pronume personal
iti- pronume personal
spun-verb