| Anamaria1234567891112 a întrebat:

Dupa ce termin liceul vreau sa dau la medicina. Am înțeles ca trebuie sa înveți biologie de XI-a si a XII-a si chimie de a X-a si a XI-a, dar la mine este o problema. Eu nu fac biologie in clasa a XI-a si a XII-a, pentru ca sunt la un profil tehnologic, iar părintii nu au avut bani sa ma dea la alt liceu. Îmi puteți recomanda niște cărți de pe care sa învăț și sa înțeleg mai bine?

Răspuns Câştigător
| den246 a răspuns:

Chimie iti trebuie doar pentru medicina generala, daca mergi pe alta ramaura a medicinei biologia iti este de ajuns.Din cate stiu iti trebuie doar anatomia, fara materia de a12a.Cel putin la universitatea de medicina din Timisoara doar asta e necesar (exceptie facand medicina generala, acolo ai nevoie de chimie). Poti invata anatomia din manualul de clasa a11a,are tot ce ai nevoie http://www.libris.ro/......53079.html

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

La tehnologic faci biologie intr-a XIIa, doar intr-a XIa nu faci.

| Anamaria1234567891112 explică (pentru AC4S4):

Nu se face biologie nici in clasa a XI a si nici in a XII a

| AC4S4 a răspuns (pentru Anamaria1234567891112):

Eu stiu pe cineva la telecomunicatii si zicea ca face intr-a 12a.

| chitaramea a răspuns:

La biologie ai nevoie numai de manualul rosu de la corint clasa a 11a dan cristescu. Trebuie sa stii tot ce e in manualul ala pentru admitere ( adsolult tot.- toate desenele tot- nu vreau sa te speri) si la chimie scuze nu ma bag s-a cam bate. Bafta!