| Luci517 a întrebat:

Buna, dupa terminarea unui liceu miliatar pot aplica si la o academia de politie pentru a deveni jandarm, ma va ajuta mai mult ca am fost la un liceu militar sau e mai avantajos sa aleg o academie militara a fortelor terestre?

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,
Hai să te ajut eu, nu fata de mai sus care habar nu are cu ce se mănâncă milităria.
După terminarea unui liceu militar, poți aplica unde dorești tu. Depinde ce dorești să faci.
Eu, personal, sunt absolvent al Academiei de Poliție, arma poliție, și nu regret alegerea făcută.
La Academia de Poliție ai posibilitatea să alegi 3 arme: poliție, jandarmerie, pompieri.
Dacă îți dorești să fii pe teren cu cetățeanul, să intervii la evenimente, atunci îți recomand să studiezi la Academia de Poliție. (Poliție =) poți alege mai multe ramuri (rutieră, ordine publică, investigații criminale, crimă organizată, mascați)
Jandarmeria e mai limitată, dar de ce nu? Poate o să îți placă. Analizează bine ce îți dorești. La Academia militară a forțelor terestre nu știu cum e, dar eu nu sunt adeptul milităriei - de asta am ales poliția.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mergi la o Academie de Politie ajungi Ofiter in politie nu jandarm.
Ca sa ajungi jandarm trebuie sa faci doar un curs, nu o academie.
Dar daca faci un liceu militar, cel mai bine este sa continui cariera si sa faci si Academia Militara, ca sa iesi ofiter militar.

| Luci517 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

O vai mama noastră, nu mai informa prost

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

De la Academia de Poliție devii ofițer în poliție, în jandarmerie sau la pompieri. Pentru a fi ofițer jandarm este necesară academia (nu cursul tău, probabil te gândeai la "cum să fii manichiuristă?")

| Violleta2022 a răspuns (pentru catalin09023):

In cazul asta, probabil tu esti vidanjor, la cat de bine te pricepi sa raspunzi aiurea, fara ca macar sa ai idee ce a intrebat userul.
Omul a cerut informatie de cum sa devina jandarm, NU ofiter in armata si nici in politie.