| DianaDoll a întrebat:

E respectuos sau corect ca atunci cand mergi in vizita la cineva si iti ofera ceva de mancare, sa mananci tot si dupa ce ai fost intrebat daca ti-a placut sa spui ca nu?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti spune nu.Pentru ca ai mancat tot.Ar insemna sa minti.Si altadata nu vei mai fi invitat.La masa.

| valentingb a răspuns:

Conform codului bunelor maniere, trebuie sa mananci tot din farfurie,pentru a arata gazdei ca mancarea ei este gustoasa. Acea falsa regula "lasa un pic pe fund" a fost scoasa de micii burghezi, care arunci cand erau invitati la nobili,la masa, lasau un pic in farfurie pentru a arata ca ei au ce manca si acasa, sunt satui deja.
Sub nicio forma nu vei spune gazdei ca mancarea este rea, decat daca gazda este foarte apropiata de tine(o ruda sau prietena foarte buna) si nu trebuie sa fie spusa sub un ton direct si autoritar, ci ca un sfat nevinovat, linistitor "parca mai trebuia putina sare, dupa gustul meu, dar stii ce gusturi nebune am cand vine vorba de haine, ce sa te astepti cand vine vorba de mancare?happy".

| elenutza27 a răspuns:

Pai nu are logica. Daca nu iti place, de ce pnm mai mananci tot? Daca tot nu-ti place dar te simti obligat sa mananci, din respect, tot din respect trebuie sa raspunzi cu "da".

| DianaDoll explică (pentru elenutza27):

Nici macar nu a fost obligata sa manance. Mi-a spus mai tarziu sora ei ca a mancat tot si apoi am intrebat daca i-au placut. Si mi-a spus ca nu, ca au avut prea mult ulei

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Este foarte respectuos si frumos sa primesti mancare daca te duci la cienva in vizita, iar daca manaci tot este mult mai bine si placut. Daca persoana respectiva te intreaba daca ti-a placut, desigur ca nu poti raspunde "Nu.", ar fi o rusine. Dar poti ocoli raspunsul, uite un exemplu: "Mancarea dumenavoastra a fost excelenta, foarte buna. Mama mea o face diferit, stiti, m-am obisnuit mai mult cu stilul ei de a face aceasta mancare si asa, cand gateste altcineva mi se pare ciudat. Dar este foarte buna!".

O zi placuta!

| GoldandSilver a răspuns:

Nu pentru ca ce le-ai mancat pe toate normal ca ti-au placut, daca spui ca nu ti-au placut nu e respectuos

| DianaDoll explică (pentru GoldandSilver):

Asa ma gandeam si eu. daca tot a mancat. putea sa spuna ca i-au placut, chiar de nu era asa, sa nu se simta prost persoana care a gatit.

| whaynot7 a răspuns:

In primul rand mi se pare ilogic ca sa manaci tot si apoi sa spui ca nu ti--a placut, doar sa fi fost obligata, dar nu cred! Si nu, nu e nici respectuos si nici corect sa negi ca ti-a placut dupa ce ai mancat tot, mai ales la cineva in vizita! happy

| DianaDoll explică:

Nici vorba sa fie obligata. I-am pus in farfurie si a plecat cu ele in camera si le-a mancat si cand am aflat apoi de la sora ei ca a mancat tot, am intrebat daca i-au placut..si a spus ca nu..ca au avut mult ulei