| jusify a întrebat:

Buna,este posibil ca un elev sa se transfere dintr-o incinta scolara preuniversitara,in alta incinta scolara preuniversitara,in timp ce elevul si-a schimbat domiciliul in alta localitate,insa problema apare in timp ce directoarea nu va lasa elevul,deoarece in Comisia Liceului s-a stabilit ca din princina numarului mic de elevi, niciun elev nu poate fi transferat.In acest caz mai exista vreo solutie pentru transfer?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai un răspuns foarte clar, este unul negativ. Nu are relevanță domiciliul, atâta timp cât ești înmatriculat într-o unitate de învățământ iar prin mutarea ta ar însemna desființarea clasei respective.
Vezi și regulamentul intern al școlii.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca si-a schimbat domiciliul si vrea sa se transfere intr-o scoala de la noul domiciliu este obligatoriu sa se aprobe transferul. Daca nu se avizeaza in Consiliul de Administratie a scolii actuale atunci elevul se poate adresa Inspectoratului scolar judetean.