| Aleluiaaa a întrebat:

Este vorba despre un transfer de la un liceu la altul... Sunt in clasa a 12-a la un colegiu bun din Bucuresti, iar incepand din toamna as vrea sa ma mut la un alt colegiu mai de renume. Problema este urmatoarea: Anul trecut in clasa a 11-a am avut probleme mari de sanatate datorita carora am lipsit mai mult de la liceu (cu scutiri bineinteles). Profesorii nu m-au inteles si de aceea m-au sanctionat foarte rau la note si bineinteles din aceasta cauza media mea anuala a fost una mica in comparatie cu cea a colegiului la care vreau sa ma transfer(presupun). Am despus cerere la colegiul acela, dar a fost respinsa, nu stiu pe ce motiv exact. Motivul il voi afla saptamana asta deoarece se va duce mama la directoare. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca motivul a fost acela ca media mea este mai mica ca a ultimului promovat de la clasa respectiva chiar nu se mai poate face nimic? Doar anul asta am dus-o rau, se vede clar pe situatia mea pe cei 3 ani petrecuti la colegiul acela... Nu vreau sa renunt asa, ce pot sa mai fac? Se poate sa ma mut in timpul semestrului 1 sau in semestrul 2 daca sunt a 12-a?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti sa te transferi si in vacanta intersemestriala dar tot in conditiile articolului 136 alineat(2) din ROFUIP--- adica, media ta din clasa a 11-a trebuie sa fie cel putin egala cu cea a a ultimului promovat din clasa la care se solicita transferul.

Afla intai motivul respigerii cererii de transfer apoi, cauta si informeaza-te asupra regulamentului intern al scolii la care doresti transferul si citeste articolele 146 si 148 din R.O.F.U.I.P. :http://liceulbogdanvoda.files.wordpress.com/......rofuip.pdf
Poate, daca esti informat asupra celor aratate mai sus, vei gasi o cale de rezolvare. Succes!

| Idc12345 a răspuns:

Pura curiozitate:la ce liceu ai fost si la ce liceu vrei?