| AnonimMM678 a întrebat:

Buna eu anul viitor am bacalaureatul, stiu ca e prea devreme pentru ceea ce o sa scriu dar nu stiu cum sa invat, dau din romana, geografie si matematica, nu tin minte nimic, chiar daca invat in ziua aceea stiu tot dara doua zi nu mai stiu nimic, ce sa fac, sunt bune pastilele de memorie, daca da care sunt cele.mai bune

1 răspuns:
| Sunshine123 a răspuns:

Nu iti pune speranta in pastile ci in tine insuti. Pastilele nu te ajuta sa retii ci doar sa te concentrezi de aceea sunt bune pentru teste sau examene te ajuta sa ramai concentrat pe ce ai invatat. Din cate imi dau seama tu ai o memorie mecanica la fel ca a mea, ca sa poti retine ceva trebuie ca acel lucru sa iti fie explicat bine si tu sa il intelegi si pe langa asta trebuie sa lucrezi foarte mult mai ales la matematica ca sa poti retine diferite tipuri de exercitii si sa nu le uiti. Iti sugerez sa faci pregatire pentru bacalaureat ca sa iti explice cineva si ca sa intelegi mai bine. Trebuie ca tu sa intelegi ca indiferent de orice obstacol tu poti sa inveti, mai greu dar poti, prin repetare si multa munca, incearca sa faci exercitii suplimentare in fiecare zi iar la romana sa repeti ceea ce e musai sa stii macar o data inainte de ora de romana. Eu am luat lecitina in clasa a8-a la examen si m-a ajutat putin sa nu ma panichez si sa uit tot. Sper ca o sa tii cont de ce ti-am spus. Funda?