| mdia13 a întrebat:

Eu fac germana de 4 ani la scoala (V-VIII) si nu imi place deloc. Vreau sa stiu daca as putea face franceza in liceu chiar daca nu am studiat-o la scoala dar cunosc limba.

Multumesc

6 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Sunt a-9-a si am colegi de clasa care 4 ani au facut germana si cand au venit la liceu, aici nestudiindu-se germana, au fost nevoiti sa studieze franceza desi ei nu au mai avut deloc de-a face cu aceasta limbahee hee. Noroc ca profa a inteles situatia si ne-a luat pe toti de la zero.

| aryana1991 a răspuns:

Da poti face altceva decat germana daca vrei dar trebuie sa dai niste diferente

| traveler a răspuns:

Eu as spune continua cu germana, 4 ani este ceva si nu ORICINE stie germana.Franceza este mai peste tot, nemtii te respecta, te angajeaza si au viata si salarii "sehr gut". Viitorul este mai aproape decat iti inchipui si va navali peste tine, nu da cu piciorul iti vei putea cladi viitorul chiar pe aceasta acum "nesuferita" germana.Succes.

| Merisorr a răspuns:

Da se poate! happy Am si eu cativa colegi care au studiat germana in generala si la liceu fac acum franceza... doar ca ii ia mult mai usor cu lectiile ca sa inteleaga si ei big grin.

| KirigayaKirito a răspuns:

Pai poate nu o sa faci limbi deloc! Depinde daca te bagi la uman sau real.Adica la mate sau la lb(din ce dai examen).Si daca te bagi la lb atunci o sa faci numai lb care le-ai facut si pana acum(germana) pentru ca din asta o sa dai bacu(LB1).Eu fac 2 lb, germana(nasol) si franceza(destul de ok).Dar o sa dau bacu din germana deoarece aia am facut din cls a 3, fraceza fiind lb2.Succes si sper ca te-am ajutat!

| aleexandraa a răspuns:

Da bineinteles ca poti sa faci... depinde de scoala la altele poti sa alegi ce limbi straine vrei sa face i liceu la altele te baga ei direct... depinde:/