| ims1ckq a întrebat:

Buna, fac 16 ani pe 24 august si am nevoie de ajutor cu scoala. Pe la mijlocul clasei a 6a (prin 2021 cam asa) m-am mutat in Germania. Am fost intr o clasa de invatat germana 3 ani. Acum intru la liceu, dar am pierdut un an. Eu trebuia sa fiu a 10a acum (daca eram in Romania), dar am pierdut un an si sunt a 9a (in Germania). Vreau sa ma duc in Romania sa fac liceul si facultatea, doar ca eu nu am facut clasa a 8a in Romania si nu am dat evaluarea nationala. Vreau sa stiu daca pot sa vin in Romania si sa am putin timp la dispozitie sa invat, ca apoi sa dau examenul si sa intru direct intr-un liceu in a 10a, unde trebuia sa fiu, fara sa mai pierd ani sau sa repet ani de scoala. Nu simt ca e locul meu in Germania, nu sunt fericit aici. Sper ca am explicat destul de bine incat sa inteleaga cineva. Multumesc de ajutor!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depui un dosar la ISJ din judetul tau de domiciliu si sa soliciti echivalarea studiilor facute in Germania si vei afla in ce clasa vei intra la un liceu din Romania.
Vezi detalii aici:
https://cnred.edu.ro/......nizatiile/

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca vei putea sa te introci in Romania si sa inveti, dar o vei lua de la ultima clasa terminata in Germania, adica acum intrand clasa a IX-a in Romania.
Dar parintii tai ce spun?
Ca ei sunt cei care au dreptul sa decida pentru tine, indiferent ca esti sau nu fericit acolo.

| ims1ckq explică (pentru Violleta2022):

Deci o sa fiu a 9a si in Romania? Cu ai mei nu am vorbit inca. Voiam mai intai sa stiu daca pot sa fac ceea ce vreau sa fac. Ai mei au fost plecati in strainatate aproape 2 ani si eu am locuit cu bunica. M au intrebat o singura data daca vreau sa ma mut in Germania si le-am zis ca o sa ma mai gandesc, dar nu m au lasat sa ma gandesc. Eu nu voiam sa ma mut in Germania si ma gandeam sa ma duc iar in Romania si sa locuiesc cu bunica mea. Mi e greu sa ii las dar nu imi este locul aici. Problema lor este invatatul. Pot sa invat si in Romania, nu conteaza locul unde inveti, conteaza daca eu vreau sa inveti sau nu. Oricum mai am un frate geaman si o sora care face 3 ani in octombrie, nu o sa le fie foarte greu fara mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ims1ckq):

Parerea mea este ca ar trebui sa ramai in Germania fiindca ai toate sansele sa termini liceul acolo si sa faci o facultate apoi sa ai o sansa sa te angajezi acolo.
Daca vii in Romania nu vei invata, asta este clar, fiindca asta se intampla cu toti copii lasati pe la bunici. Nu vezi ca majoritatea copiilor buni vor sa plece in Germania sau oriund ein lume ca sa-si caute d emunca. Tu esti acolo si nu vrei sa stai?
Adica ai o sansa in viata imensa, fiind deja in Germania, pe care nu o au majoritatea copiilor, si tu dai cu piciorul la ea?