| nikol_8225 a întrebat:

Funda! Am si eu nevoie la limba si literaura romana sa scriu 2 parabule
si de analizat toate partile de vorbire din urmatorul text:
O, esti frumos cum numa-n vis
Un demon se arata
Dara pe calea ce ai descris
N-oi merge niciodata!

Va rog funa!(la text imi puteti doar spune ce inseamna fiecare cuvant[adica substantiv; adjectiv; interejctie; adverb; verb; conjunctie; numeral; prepozitia]dar verbele; adverbele; conjunctiile; numeralele si prepoziitiile sa mi le analizati morfologic)FUNDA! Funda+Vot!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ex. hiperbole realizate cu ajutorul comparaţiei : „are o gură cit o şură"; "s-a făcut inima cât un purice";
Hiperbole realizate prin metafore (exemple): „Feţişoara lui,
Spuma laptelui" (Mioriţa); „Şi vorba-i tunet, răsufletul ger,
Iar barda din stânga-i ajunge Ia cer,
Şi vodă-i un munte" (George Coşbuc, Paşa Hassan).
O - interjectie; esti - verb; frumos - adjectiv; cum - adverb relativ; numa - adverb; in - prepozitie; vis - substantiv; un articol nehotarat; demon - substantiv; se arata - verb predicativ, mod indicativ, timp prezent, diateza reflexiva, pers. a III-a, singular; pe - prepozitie simpla; calea - substantiv; dara - conjunctie simpla, forma populara, vine de la "dar"; ce - pronume relativ simplu; ai descris - verb predicativ, indicativ, timp perfect compus, diateza activa, pers. a II-a, singular; n- negatie; oi merge - verb predicativ, mod indicativ, timp viitor popular, pers. I, singular, diateza activa; niciodata - adverb de timp.

| BlondiNNNa a răspuns:

O= interjectie
frumos=adj
vis=subst
un demon=subst art cu art nehotarat "un"
se arata=verb predicativ mod indicativ timp prezent
pe calea=subst, precedat de prepozitia simpla "pe"
ai descris=verb predicativ timp perfect compus mod indicativ
oi merge=verb predicativ modul indicativ timp viitor
niciodata=adverb de timp