| golem2345543 a întrebat:

Geamantan este diftong?

14 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Nzzzzzzzzzzzzzzzz! Gresit!

| ywar a răspuns:

Mai troller-ul meu sau geamantanul meu este Samsonite. A costat mai mult dar il am de vreo 6-7 ani happy
Diftong unde vinde? In mall?

| andreea567890123 a răspuns (pentru ywar):

Nu are nicio legătură. Diftongul este o chestie de la romana pentru Evaluarea Națională. Nu e o firmă de geamantan

| ywar a răspuns (pentru andreea567890123):

Ah, daaaa? Nu am stiut. Multumesc mult pentru raspuns. Mi-am imbunatatit cunostintele despre natura si om si voi trece cuvintele frumoase in vocabular.

| andreea567890123 a răspuns (pentru ywar):

Nu ti-am zis la misto, chiar este parte lucrată pentru evaluarea națională

| andreea567890123 a răspuns:

NUUUU

DACA AI SCRIS ASA LA EVALUAREA NATIONALA, O SA ITI SCADA.

"Geamantan " deși are " ea " si ar părea fi diftong, nu este, deoarece "geam." prin fonetică se scrie "ğam", chiar dacă în scris este " ea "acolo.

DECI, NU, "GEAMANTAN" NU PREZINTA DIFTONG

| andreea567890123 a răspuns:

Vorbeste si cu profesoara de la clasa, ca nu e bine, dar poate ai mai dat si tu alte exemple

| golem2345543 explică:

Mă poți ajuta aici: la evaluare am avut " pe baiat îl apucase o frica ciudata și o bucurie " trebuia sinonim pentru ciudata ( sa fie in contextul frica ciudata " ) am pus involuntară. Este bine?

| LPCTSTR a răspuns (pentru golem2345543):

Involuntar?
Straniu, anormal. lol, cum sa pui involuntara? Nici macar nu se apropie ca sinonim.

| AmaGeo a răspuns:

Diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate, articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală. De exemplu: gea-man-tan ea este diftong

| AmaGeo a răspuns (pentru AmaGeo):

In prima silaba este diftongul "ea"

| andreea567890123 a răspuns (pentru AmaGeo):

Nu este niciun diftong.

| AmaGeo a răspuns (pentru andreea567890123):

Am invatat demult despre diftongi dar nu mai stiu daca se tine cont faza cu sunetul ge incat cuvantul sa nu aiba diftong

| andreea567890123 a răspuns (pentru AmaGeo):

Se tine