| MissLumy a întrebat:

Buna iar:X... va rog mult.cine se pricepe la matte ...maine am teza si nu mai stiu cum se rezolva o problema de genul: intr-o clasa sunt 30 elevi. numarul fetelor este 25% din numarul baietzilor. cati baieti sunt in clasa? cine poate s ma ajute cu rezolvare s dea add doolse.neboona

Răspuns Câştigător
| вυттєяƒℓу a răspuns:

A - fetele
b- baietii

a+b = 30
a= 25 supra 100 din b => a= 1 supra 4 din b => a = 1b supra 4
acum inlocuim :
1b supra 4 + b = 30
1b supra 4 + b supra 1 = 30 supra 1
aducem la acelasi numitor :
1b supra 4 + 4b supra 4 = 120 supra 4

5b supra 4 = 120 supra 4 => 5b = 120 => b = 120 / 5 => b= 24

b=24 => a= 24 supra 4 => a=6
verificare: 24+6 = 30

4 răspunsuri:
| вυттєяƒℓу a răspuns:

Si problema rezolvata de raul este gresita si iti poti da seama si dupa rezultat
Daca a + b = 30 cum b sa fie 54? straight face

Sper ca ai inteles problema rezolvata de mine!
Succes la teza!

| xSequel a răspuns:

SUMA : 30
Notez : x numarul baietilor
Fete : x-25
Sa incepem :
x-24 = 30
x = 30 + 24
x = 54
Nr. baietilor = 54

| xSequel a răspuns:

Mda...cred ca am greshit big grin.
Dar "mare branza", n-am citit corect problema.Trebuia : x + 24=30
x = 30 - 24
x = 6

Si hai sa facem verificarea :
6 + 24 = 30

| MissLumy explică:

Mss mult вυттєяƒℓу.big grin mi-am dt seama ca e gresitbig grin