| Elena35362 a întrebat:

imi poate da cineva detalii despre facultatea de design vestimentar? (cum intru la facultate, daca trebuie sa dau vreo proba, ce fel de proba, sau alte detalii care ar trebui stiute ).
Multumesc.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu ai precizat din ce localitate...

Vezi, spre exemplu, la Iaşi :
"III. DESFĂŞURAREA CONCURSULUI DE ADMITERE :
2. MODA –DESIGN VESTIMENTAR (modul opţional ARTE TEXTILE -DESIGN TEXTIL)

PROBELE DE CONCURS :
PROBA I
* SCHIŢE RAPIDE DUPĂ GRUP DE OBIECTE - practic (set 3 desene a 15 min)
(Modă-Design vestimentar, Arte textile-Design textil)

PROBA II
* PROIECT DE SPECIALITATE practic, 6 (şase) ore (crochiuri de modă sau compoziţie decorativă) - (Modă - Design Vestimentar, Arte Textile - Design Textil)

IV. CONŢINUTUL PROBELOR PENTRU CONCURSUL DE ADMITERE SESIUNEA IULIE -SEPTEMBRIE 2014 :

PROBA I (eliminatorie, apreciată cu admis /respins)
3. SCHIŢE RAPIDE DUPĂ GRUP DE OBIECTE
Grup de obiecte
Tehnica: creioane, carbune, tuş (la alegere).
Dimensiuni – 30/42 cm (format A3)

PROBA II (apreciată cu note de la 1 la 10)
4. PROIECT DE SPECIALITATE (crochiuri de modă sau compoziţie decorativă) - (Modă - Design Vestimentar, Arte Textile - Design Textil)
Tehnica: la alegere
Dimensiuni: 50/70 cm." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://www.arteiasi.ro/artviz/other/MetodologieAdmitere.pdf

Toate cele bune.