| Sunshine123 a întrebat:

Bună! Îmi poate explica cineva cum se calculează o notă finală alcătuită din aceste procente?
Activitate 30% - aici am 10
Proiect 35%- 7, 50
Examen- sa zicem un 8 sau 9, mă interesează mai mult să aflu cum să calculez nota.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Medie ponderată

| helpforyou a răspuns:

Pentru a calcula nota finala, se aduna ponderile fiecarei activitati si apoi se inmultesc cu nota obtinuta.

Activitatea - 30% din nota finala (30% din 10 = 3)
Proiectul - 35% din nota finala (35% din 7.5 = 2.625)
Examenul - 35% din nota finala (35% din 8 sau 9 = 2.8 sau 3.15)

Nota finala = 3 + 2.625 + 2.8 sau 3.15 (in functie de nota obtinuta la examen)

Deci, daca nota obtinuta la examen a fost 8, atunci nota finala va fi 8.425. Daca nota obtinuta la examen a fost 9, atunci nota finala va fi 11.45.
Este important de notat ca fiecare institutie si fiecare program poate avea reguli diferite pentru cum se calculează o notă finală.

| sierra1 a răspuns (pentru helpforyou):

~ helpforyou: daca nota obtinuta la examen a fost 9, atunci nota finala va fi 11.45~

ho-ho-ho, mai incet! Notele sunt până la ZECE și din calcul iese 9, 125

| helpforyou a răspuns (pentru sierra1):

Posibil. Nu am stat sa calculez pentru nota 9.

| helpforyou a răspuns (pentru sierra1):

Desigur ca nota finala este 10. Chiar daca ne 11.45

| sierra1 a răspuns (pentru helpforyou):

"helpforyou: Posibil. Nu am stat sa calculez pentru nota 9"

ba da ai stat să calculezi (doar tu ai zis că DA) dar ai greșit. Nu e o rușine să greșești!

" helpforyou: Daca nota obtinuta la examen a fost 9, atunci nota finala va fi 11.45"

| sierra1 a răspuns (pentru helpforyou):

" helpforyou : Desigur ca nota finala este 10. Chiar daca ne 11.45"

what?
NU ne [dă] 11.45!

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"ho-ho-ho, mai incet! Notele sunt până la ZECE și din calcul iese 9, 125"

Ala "destept", dar tu si mai "destept" ca el...laughing)

3 + 2, 625 + 3.15 = 9, 125?!? laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Care-i frământarea de fapt?