| Noturbusiness a întrebat:

Bună! Îmi puteți recomanda metode prin care sa ma hotărăsc ce facultate sa aleg? Poate și niște chestionare ajutătoare dacă exista!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu vrei sa faci o facultate doar sa te dai mare sau sa faci o facultate ca sa te poti descurca in viata?

| Osneros a răspuns (pentru darrio2007):

Din moment ce a pus asemenea întrebare e clar că vrea o facultate care "să asigure un job bine plătit".

| Noturbusiness explică (pentru Osneros):

Exact! Ce bine ca mai sunt și oameni care gândesc fără prea multe explicații...

| Noturbusiness explică (pentru darrio2007):

Bineînțeles ca vreau o facultate care sa îmi asigure după un loc de munca stabil si bine plătit. Cred ca asta își dorește toată lumea...

| zurick a răspuns (pentru darrio2007):

Sistemul de educație românesc nu ajută în a dezvolta această idee de ce o să fac mai departe, ieși din el și nu știi nici ce știi. E grozav că există oameni care știu ce vor, dar nu toți suntem așa. Alegerea unei facultăți e un pas important și e normal să fii confuz.

| darrio2007 a răspuns (pentru Osneros):

In acest caz, in functie de ceea ce ii place, isi poate alege singur facultatea. De ce ar trebui sa i-o aleg eu?

| Osneros a răspuns (pentru darrio2007):

Thing is, ăștia care cred că o facultate făcută de mântuială le oferă un job stabil, plătit extraordinar și fără efort ar face orice facultate li se recomandă, indiferent dacă le place sau nu.

| Noturbusiness explică (pentru Osneros):

Thing is ca trebuie sa mai și gândești înainte sa deschizi gura sau in cazul tău să tastezi. Sunt mulți adolescenți dezorientați, care nu știu ce sa facă pe viitor. Și mai ales la vârsta asta orice meserie ți se pare frumoasă.

| Noturbusiness explică (pentru Noturbusiness):

Sau potrivită pentru tine

| Osneros a răspuns (pentru Noturbusiness):

Ce afirmi tu nu e nici pe departe adevărat. Un adolescent dezorientat se poate reorienta oricând, cu puțină introspecție. Pe lângă asta, nu ți se pare orice meserie frumoasă la vârsta respectivă. Există un singur domeniu în care am vrut să profesez, de exemplu.

| zurick a răspuns:

Eu am fost la consiliere în carieră pe parcursul facultății ca să dau la alta laughing Există psihologul școlii, îi poți da mail să vă vedeți online, mai e și gratis.
Evident, poți merge și la alții contracost.
E singura metodă care a funcționat pentru mine, am vorbit mult și făcut o groază de teste ( Raport de evaluare Cognitrom) care mă puneau să fac lucruri, nu doar ce aș alege dintre.
Dar nu un chestionar îți dă răspunsul, tot de tine ține decizia, el te poate ghida doar.
Multă baftă ^^

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Gandeste-te la ce esti buna, ce iti place sa faci si din ce poti face bani. Noi nu putem sti ce iti place sau la ce te pricepi. In general insa, meseriile cu un loc stabil de munca si un salariu mare sunt medicina, IT, politie / armata sau ceva la stat. Cata vreme esti buna la ceea ce faci si te pricepi la asta, vei face si bani, insa daca nu te atrage meseria nu vei face multe. Mult succes in alegere!