| pikaღ a întrebat:

imi puteti rezolva si mie o problema de matemetica(algebra):
media aritmetica a trei numere este 24.Al doilea numar este cu 50% mai mare decat primul, iar al treilea este cu o treime mai mare decat al doilea.Care sunt numerele.(plz rezolvarea completa)funda

Răspuns Câştigător
| ParadiseCaroline a răspuns:

Media aritmetica are formula x1+x2+x3+...xn totul pe n ( adica media aritmetica a lui 2 si 3 este 2+3 totu pe 2 -se imparte la cate numere sunt). Scrii a ca primul nr, b ca al doilea si c ca l treilea.b=2 ori a si c=2 ori a ori 1/3.Scrii numerele cum ti le-am adunandu-le si scriindu-le totul pe 3 si le egalezi cu 24.Asa aflii a-ul apoi in b inlocuiesti a-ul aflii b.Asa procedezi si cu c.Succes

4 răspunsuri:
| pikaღ explică:

Va multumesc mult

| ILovemathhhh a răspuns:

Se face cu metoda grafica. nu-ti pot reprezenta... deci al doilea numar este dublul primuluiiar al treilea este al doilea numar :3
si dupa faci reprezentarea prin segmente, scoti ce este in plus, si imparti numarul la cate segmente ai, dupa iti va da Primul numar, dupa il afli pe al doilea dupa pe al treilea

| IulianLiviu96 a răspuns:

Media aritmetica a acesto numere inseamna (a+b+c)3=24-> deci a+b+c=24*3->a+b+c=72. b=a+a/2->b=3a/2. c=3a/2(adica b)+(3a/2)/3->(adic 1/3 din b)-> c=4a/2.Acum adunam a+b+c dupa cum am obtinut: a+3a/2+4a/2=72 de aici rezulta 9a=72 de unde a =16. Aflam b=3a/2=3*16/2=24-> b=24 si acum aflam c care este egal cu 4a/2-> 4*16/2=32-> c=32. Acum facem verificare: (a+b+c)/3=24 -> (16+24+32)/3=24-> 72/3=24